Zpět na výpis

Do nového roku s novelou občanského zákoníku

Dva dny předtím, než občanský zákoník oslavil tříleté výročí své účinnosti, vyšel ve sbírce zákonů zákon č. 460/2016 Sb. Ten jako první občanský zákoník komplexně novelizuje a přináší významné změny. Shrnujeme ty nejzásadnější.

Novela občanského zákoníku řeší hned několik palčivých problémů, které s sebou rekodifikace soukromého práva přinesla a o nichž vedla odborná veřejnost spory. Zákon tak například nově výslovně stanoví, že nabude-li jeden z manželů podíl v obchodní korporaci, nestává se druhý manžel také společníkem této korporace. Řeší se rovněž problematika plných mocí k právním jednáním vyžadujícím formu notářského zápisu. Pro takové plné moci postačí úřední ověření podpisu zmocnitele. Za dostačující označuje novela i plné moci opatřené pouze ověřeným podpisem sepsané před její účinností. Zrušení se pak dočkala kritizovaná povinnost kolektivních statutárních orgánů zmocnit jednoho ze svých členů pro jednání vůči zaměstnancům. „Comeback“ naopak oslaví rekodifikací potlačené předkupní právo spoluvlastníků. To bude platit obecně pro úplatné i bezúplatné převody, ledaže půjde o převod osobě blízké.

Rozsáhlejších změn doznala úprava svěřenských fondů. Svěřenský fond vzniká, až na výjimku svěřenských fondů zřizovaných pro případ smrti, dnem zápisu do evidence svěřenských fondů, stejně jako je tomu například u obchodních společností. Novela se v tomto ohledu dotýká i zákona o veřejných rejstřících. Do toho zakotvuje institut evidence svěřenských fondů obdobně, jako to učinila novela zákona o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti v rámci evidence skutečných majitelů.

Z dalších změn lze zmínit zrušení zákazu jednostranného započtení pohledávky proti mzdě a platu ve výši přesahující jejich polovinu. Nově bude možné tyto pohledávky jednostranně započíst bez uvedené limitace. V rámci nájemních vztahů došlo ke snížení maximální hranice kauce poskytované pronajímateli ze šestinásobku na trojnásobek nájemného. Administrativní úlevu by pak mohlo přinést upuštění od povinnosti dřívějších spolků a společenství vlastníků upravit svůj název podle požadavků nového občanského zákoníku.

Kromě ustanovení o předkupním právu spoluvlastníků a úpravy týkající se evidence svěřenských fondů, jejichž účinnost nastane až 1. ledna 2018, se většina výše uvedených změn uplatní od 28. února tohoto roku.