Zpět na výpis

DPH u realizace „záruk“ v novém

Novela zákona o DPH, kterou podepsal prezident, přináší zásadní změnu pro banky a další plátce DPH, kteří si zajišťují budoucí úhradu svých pohledávek movitými a nemovitými věcmi. Nově, s účinností zřejmě od 1. července, se při realizaci těchto „záruk“ uplatní režim přenesení daňové povinnosti. Novela však vyvolává řadu nejasností. Ty by měla odstranit připravovaná informace Generálního finančního ředitelství (GFŘ).

Novela zákona o DPH nově zavádí aplikaci režimu přenesení daňové povinnosti u dodání zboží poskytovaného jako záruka při realizaci této záruky. Zákonodárce tak chce zlepšit výběr DPH. U nesolventních dlužníků, kteří neplní své zajištěné závazky, lze totiž očekávat, že nebudou mít dostatek finančních prostředků ani na úhradu související DPH. Novela používá po vzoru Směrnice o DPH pojem „záruka“, aniž by jej blíže definovala. Připravovaná informace GFŘ upřesňuje, že nový režim bude dopadat zejména na prodej předmětu zajišťovacího převodu vlastnického práva či zástavního práva třetí straně. 

Informace GFŘ potvrzuje stávající přístup, že v okamžiku zřízení zástavního práva či zajišťovacího převodu vlastnického práva nedochází ke zdanitelnému plnění. Ke zdanitelnému plnění dochází až v okamžiku zpeněžení předmětu „záruky“, a to hned ke dvěma naráz. Zdanitelné plnění je uskutečněno mezi dlužníkem a věřitelem (typicky bankou) a současně mezi věřitelem a třetí stranou. Aplikace DPH na dodání předmětu záruky třetí osobě se nijak nemění, podléhá i nadále režimu DPH dle obecných pravidel v závislosti na charakteru transakce. Plnění mezi dlužníkem a věřitelem bude nově v režimu přenesení daňové povinnosti. Dlužník bude povinen vystavit daňový doklad s textem „daň odvede zákazník“. Základem daně je přitom vždy cena, za kterou věřitel prodal předmět záruky třetí straně bez ohledu na výši nesplaceného dluhu. Případný rozdíl mezi výtěžkem zpeněžení a nesplacenou pohledávkou bude vrácen dlužníkovi, přičemž takto vrácená částka není předmětem DPH. Věřitel, typicky tedy zmíněná banka, vykáže a odvede daň na výstupu, a současně bude mít nárok na odpočet této DPH za standardních podmínek, tj. zejména pokud dodání třetí osobě bude s nárokem na odpočet. 

Uvedený režim DPH se uplatní pouze při splnění obecných podmínek pro aplikaci tuzemského režimu přenesení daňové povinnosti. Dlužník i věřitel tedy musí být především plátci DPH. Předmětem záruky pak musí být zboží ve smyslu zákona o DPH, nikoliv např. o finanční záruku či záruku formou cenného papíru. 

Komentovaný návrh informace GFŘ zatím není konečný. Návrh nijak neřeší například daňový režim tzv. propadných zástav, ani situace, kdy předmět záruky není prodán třetí osobě, ale věřitel si jej rozhodne ponechat.