Zpět na výpis

GFŘ bude upřesňovat režim DPH při přeprodeji telekomunikačních služeb

Vzhledem k přetrvávajícím nejasnostem, a to zejména v případech přeprodejů telekomunikačních služeb, se Generální finanční ředitelství (GFŘ) rozhodlo reagovat na četné dotazy dodatkem k dříve publikované Informaci ke službám elektronických komunikací. Dodatek má zatím formu návrhu a měl by být v nejbližší době publikován. Blíží se pro podniky konec nejistoty při přeúčtování nákladů na soukromé hovory? Budou mít konečně jasno mateřské společnosti, které v rámci holdingu přefakturují náklady na telekomunikační služby na své dceřiné společnosti?

Dle dostupných informací GFŘ ve svém návrhu upřesňuje kritéria pro to, aby byl uplatněn režim reverse-charge. Ilustruje také příklady transakcí, na něž se režim vztahuje či nikoli.

Základní podmínkou pro uplatnění reverse-charge je, že poskytovatel i příjemce služby jsou podnikatelé v elektronických komunikacích. Jinými slovy příjemce musí nákup telekomunikační služby uskutečňovat za účelem jejího dalšího prodeje, a to se záměrem dosažení zisku. Jedině tehdy by měl operátor při poskytnutí dané služby aplikovat režim reverse-charge.

Naopak nákupy telekomunikačních služeb za účelem „vlastní spotřeby“ bez záměru dosažení zisku by předmětem reverse-charge být neměly. Vlastní spotřebou je zde míněna vlastní konzumace služeb nebo umožnění konzumace koncovým uživatelům. Jde tak právě o případy, kdy jsou soukromé hovory bez marže přeúčtovány zaměstnancům nebo dochází k přeúčtování nákladů na dodatečné SIM pro rodinné příslušníky, opět bez marže.

Další skupinou „výjimek“ z aplikace reverse-charge by měly být nákupy služeb elektronických komunikací v rámci holdingu, kdy mateřská společnost přeúčtuje bez marže náklady na jednotlivé dceřiné společnosti. Operátor by měl také v těchto případech poskytnutí služby mateřským společnostem fakturovat s DPH. GFŘ doporučuje, aby záměr příjemce byl v případě nejistoty písemně deklarován a poskytovatel (operátor) se mohl tímto vyjádřením řídit.