Zpět na výpis

Podléhají úroky ze zadržovaných nadměrných odpočtů dani z příjmů?

První úroky ze zadržovaných nadměrných odpočtů ve výši až 14 % p.a. přiznal daňovému subjektu Nejvyšší správní soud (NSS) před více než dvěma a půl lety. Do dnešního dne potvrdila nárok daňových subjektů na úroky ze zadržovaných nadměrných odpočtů (NO) celá řada rozsudků správních soudů. Přesto i tyto úroky vyvolávají řadu otazníků a bouřlivých debat nejen ve státní správě.

Cesta k přiznání úroků z NO zadržovaných správcem daně po neúměrně dlouhou dobu bývá zpravidla trnitá. Obvykle vede přes soudní síň. Rozhodovací praxe NSS ukazuje, že je potřeba zvolit správnou procesní cestu. Ta záleží na konkrétních okolnostech a krocích správce daně. Pokud tedy zvažujete nárokování úroků ze zadržovaných NO, doporučujeme pečlivě zvolit postup.

Po úspěšném boji o úroky se objeví otázka, jak s nimi naložit v daňovém přiznání k dani z příjmů. Generální finanční ředitelství (GFŘ) tak v současnosti řeší, zda a jak jednou přiznané úroky zdanit. Zákon o daních z příjmů totiž výslovně osvobozuje příjmy z úroků z přeplatků zaviněných správcem daně. Otázka osvobození úroků ze zadržovaných nadměrných odpočtů od daně z příjmů se tak dostala až na jednací stůl koordinačního výboru zástupců GFŘ a Komory daňových poradců. GFŘ na něm jednoznačně odmítlo možnost osvobození úroků ze zadržovaných NO, jelikož dle jeho názoru nejde o úroky z přeplatků zaviněných správcem daně. Radost z přiznaných úroků tak zřejmě zkalí fakt, že si z nich státní rozpočet ukrojí něco zpět v podobě daně z příjmů. GFŘ své stanovisko odůvodňuje absencí zaviněného a protiprávního jednání správce daně. Poukazuje také na možnou nesoučinnost či obstrukce ze strany daňového subjektu, v důsledku kterých se může protahovat doba prověřování nadměrného odpočtu, resp. se navyšuje doba, za níž úroky nabíhají.

V této oblasti očekáváme další boje mezi daňovými subjekty, daňovými poradci a daňovou správou zejména ve vztahu k odpočtům za zdaňovací období po 1. lednu 2015. Od tohoto data daňový řád explicitně upravuje úrok z daňového odpočtu ve výši 1 % při postupu k odstranění pochybností delším než pět měsíců.