Zpět na výpis

Ve kterém okamžiku je z hlediska DPH vývoz zboží uskutečněn?

Loňská novela zákona o DPH přinesla změnu ve vymezení daňového dokladu při vývozu zboží. Související nedávno uzavřený příspěvek na koordinační výbor Generálního finančního ředitelství předložený Komorou daňových poradců vyjasňuje okamžik uskutečnění plnění při vývozu zboží a v souvislosti s tím také okamžik vykázání vývozu v přiznání k DPH.

Novelou zákona o DPH s účinností od 29. července 2016 se daňovým dokladem při vývozu stal standardní daňový doklad, který tak nahradil dosavadní vývozní doprovodný doklad. Povinnou náležitostí daňového dokladu je uvedení dne uskutečnění zdanitelného plnění. Tím je při vývozu den, kdy došlo k výstupu zboží z území Evropské unie potvrzený celním úřadem. V praxi ovšem nastávají situace, kdy okamžik výstupu zboží z území EU není při vystavení daňového dokladu znám. Nejenom, že jej proto nelze uvést na daňový doklad, ale není navíc jasné, do kterého přiznání k DPH takový vývoz zboží zahrnout. 

KDP ČR se společně s GFŘ tímto tématem nedávno zabývala v rámci koordinačního výboru. Předkladatelé v příspěvku upozorňují, že Směrnice EU upravující DPH na rozdíl od českého zákona výslovně nedefinuje okamžik, k němuž se vývoz považuje za uskutečněný, ale uplatňuje obecná pravidla jako u dodání jakéhokoliv jiného zboží. Směrnice tedy považuje vývoz za uskutečněný v okamžiku, kdy bylo zboží dodáno kupujícímu. 

Předkladatelé navrhli přijmout závěr, že při vývozu zboží lze na daňový doklad jako den uskutečnění plnění uvést datum, kdy došlo k dodání zboží, nebo datum, kdy zboží fyzicky opustilo území Evropské unie, případně tento údaj vůbec neuvádět, pokud okamžik uskutečnění plnění nelze při vystavení daňového dokladu určit. Tento postup by neměl mít vliv na uplatnění osvobození od DPH, jak vyplývá i z judikatury Evropského soudního dvora. 

Generální finanční ředitelství připouští, že na daňový doklad lze volitelně uvést den uskutečnění plnění podle zákona o DPH (den výstupu zboží z Evropské unie) nebo podle Směrnice (den dodání zboží kupujícímu), nicméně není možné tento údaj zcela vynechat.

Předkladatelé dále navrhli, aby bylo možné vývoz vykázat v přiznání k DPH za období, ve kterém bylo zboží dodáno kupujícímu a takové vykázání nebylo možné nijak sankcionovat. GFŘ s tímto závěrem souhlasilo, nicméně nevylučuje zvýšenou kontrolní aktivitu správce daně kvůli nesouladu mezi údaji deklarovanými v přiznání k DPH a v podpůrné evidenci.