Cestující do USA musí počítat se zvýšenou kontrolou na hranicích


Lednové příkazy prezidenta Donalda Trumpa naznačily, že se americká imigrační politika i přístup k přijíždějícím cizincům zpřísní. Praktické dopady na sebe nenechaly dlouho čekat. Cestující se tak při příjezdu na území Spojených států musí připravit na zevrubnější kontroly.
Cizinci vstupující na území USA nyní čelí zvýšeným počtům kontrol amerických imigračních a celních úřadů. Rovněž významně vzrostl počet případů, kdy americká celní a hraniční kontrola (CBP) vybrané cestující zadrží a prohledá jejich elektronická zařízení, přičemž může prověřit i aktivity na sociálních sítích. Tento trend je reakcí na exekutivní příkaz prezidenta Trumpa z 20. ledna 2025, který za účelem ochrany hranic nařizuje federálním úřadům přísnější prověřování cizinců usilujících o vstup na území USA. Příkaz zároveň zmiňuje možný zákaz vstupu pro občany zemí, u kterých americké úřady považují bezpečnostní prověřování občanů za nedostatečné.
Změny v přístupu ke kontrolám se týkají všech cestujících do USA, tedy i ze zemí, které mají s USA bezvízový styk, dále cestujících na základě povolení ESTA, držitelů platných víz i držitelů trvalého pobytu. CBP má totiž při výkonu těchto kontrol velmi širokou pravomoc – včetně odebrání a prozkoumání všech elektronických zařízení, které si cestující vezou s sebou. V případě, že identifikují závadný obsah nebo cizinec nevyhoví požadavku na odevzdání zařízení, mají úřady pravomoc odepřít mu vstup na území nebo jej dokonce dočasně zadržet, než mu bude umožněn návrat do státu, z něhož přicestoval. Pokud k tomuto kroku dojde, neexistují právní prostředky, kterými by se rozhodnutí úřadů dalo zvrátit.
Odepření vstupu do USA může mít negativní dopady i na budoucí cesty nebo žádosti o víza. V případě pracovních cest mohou mít problémy při vstupních kontrolách dopad i na reputaci zaměstnavatele před americkými úřady. Z tohoto důvodu doporučujeme zvážit počet zařízení, která s sebou cestující přivážejí, a dále posoudit údaje, která tato zařízení obsahují, a přistupovat obezřetně také k aktivitě zaměstnance či zaměstnavatele na sociálních sítích.