Zpět na výpis

E-invoicing v EU z perspektivy DPH

Téma digitalizace daňové agendy a související zavedení elektronické fakturace (formou e-invoicingu) se stává stále aktuálnější. Belgie během svého předsednictví EU posunula vyjednávání s ostatními členskými státy a nakonec se v průběhu léta podařilo dosáhnout částečné shody.

Směrnice ViDA

Reformu v oblasti digitalizace pokrývá směrnice VAT in Digital Age (ViDA), která se věnuje třem hlavním oblastem:

  • digitální výkaznictví a elektronická fakturace: 
  • ekonomika platforem a 
  • jednotná registrace a rozšíření zvláštního režimu jednoho správního místa. 


Jedná se již o třetí návrh směrnice ViDA. U první a třetí oblasti reformy panuje více méně shoda všech členských států ohledně hlavní myšlenky. Druhou oblast, tj. téma ekonomiky platforem a zavedení konceptu domnělého poskytovatele, při červnovém projednávání vetovalo Estonsko. Je toho názoru, že návrh směrnice, tak jak je postavený, by narušil neutralitu DPH a nepříznivě ovlivnil menší obchodníky, kteří operují pod prahem pro povinnou registraci k DPH. Vypadá to tedy, že se dočkáme i čtvrté verze návrhu. 


E-invoicing

U elektronické fakturace zbývá vyřešit nejpalčivější otázky týkající se navrhovaného společného standardu EN 16931, dle kterého by měl být celý systém e-invoicingu nastaven. Členské státy zároveň odsouhlasily, že dojde k dalšímu posunutí celého digitalizačního projektu. K elektronické fakturaci bychom se u intrakomunitárních plnění měli připojit nejdříve v červenci roku 2030. Na domácí plnění by se pak elektronická fakturace podle evropských standardů začala vztahovat od roku 2035.

Za současného předsednictví EU, které zastává Maďarská republika, se na rychlejší vývoj v oblasti digitalizace daní nedá spoléhat. Zároveň mezi členskými státy probíhají neustálá vyjednávání ohledně náplně jednotlivých oblastí pokrytých ve směrnici ViDA.