Inovační fond: dotační výzvy na zavádění nízkouhlíkových a inovativních technologií
Evropská výkonná agentura pro klima, infrastrukturu a životní prostředí (CINEA) vyhlásila nové výzvy z Inovačního fondu, který podporuje zavádění vysoce inovativních a nízkouhlíkových technologií s cílem napomoci přechodu na nízkouhlíkové hospodářství.
Stejně jako v minulém roce vyhlásila CINEA v rámci Inovačního fondu několik výzev zaměřených na podporu projektů spočívajících ve vysoce inovativních technologiích, které přispějí k výraznému snížení emisí skleníkových plynů. Nově byla vyhlášena výzva, ve které je možné podpořit výrobu bateriových článků pro elektrická vozidla. Žádosti o podporu je možné podávat do 24. dubna 2025. Celková alokace všech výzev činí 2,4 mld. eur. Maximální částka podpory může dosáhnout až 60 % způsobilých výdajů projektu.
Níže uvádíme základní přehled jednotlivých výzev.
Net Zero Technologies – General decarbonisation – Small/Medium/Large-Scale Projects
Téma obecné dekarbonizace je rozděleno na tři samostatné výzvy, a to v závislosti na rozsahu projektu, resp. výši kapitálových výdajů projektu. Limitace částky způsobilých výdajů dle jednotlivých výzev je následující:
- Small-Scale Projects – 2,5 mil. eur až 20 mil. eur;
- Medium-Scale Projects – 20 mil. eur až 100 mil. eur;
- Large-Scale Projects – nad 100 mil. eur.
Ve výzvách je možné podpořit dekarbonizaci energeticky náročných průmyslových odvětví, inovativní výrobu energie z obnovitelných zdrojů či zachytávání a ukládání oxidu uhličitého.
Net Zero Technologies – Cleach-tech manufacturing
Tato výzva podpoří projekty, které se týkají výroby vysoce inovativních komponentů pro systémy obnovitelných zdrojů energie, tedy např. komponentů pro fotovoltaické elektrárny, koncentrovanou solární energii, větrnou energii, geotermální, solární tepelné a jiné systémy obnovitelné energie. Dále je možné podpořit výrobu elektrolyzérů a palivových článků pro výrobu a spotřebu vodíku, vývoj a výrobu tepelných čerpadel či řešení pro ukládání energie (vyjma výroby baterií pro elektrická vozidla).
Net Zero Technologies – Pilot projects
V rámci této výzvy lze podpořit aktivity zaměřené na tzv. pilotní projekty, jejichž cílem je ověřování, testování a optimalizace vysoce inovativních dekarbonizačních řešeních. Zároveň se u této výzvy očekává vyšší míra inovace projektů než u ostatních výzev.
Batteries – Manufacturing of electric vehicles battery cells
Cílem je podpořit projekty na výrobu bateriových článků pro elektrická vozidla, jež demonstrují inovativní technologie, postupy nebo produkty, které jsou dostatečně pokrokové a mají významný potenciál snížit emise skleníkových plynů.
Ve všech výzvách kromě výzev z kategorie „General decarbonisation“ musí způsobilé výdaje projektu dosáhnout alespoň 2,5 mil. eur. Projekt by měl být dokončen do čtyř let od podpisu rozhodnutí o poskytnutí dotace a následně být v provozu alespoň pět let po svém dokončení (u výzvy Small-Scale Projects a Pilot projects alespoň tři roky po dokončení). Společně s žádostí o podporu je nutné doložit např. studii proveditelnosti, obchodní model, detailní rozpočet projektu, finanční model, především pak kalkulaci snížení emisí skleníkových plynů, tzv. „GHG emission avoidance calculation“, a další.
Pokud je pro vás některá z výzev relevantní nebo máte zájem o podrobnější informace, neváhejte se na nás obrátit.