Zpět na výpis

Jaké formy podpory výzkumu a vývoje můžete v ČR využít?

Výzkum a vývoj (VaV) jsou klíčovými faktory pro ekonomický růst a konkurenceschopnost. V České republice je podpora VaV jedním z cílů dotační politiky, jejímž záměrem je posílit inovace a technologický pokrok. Podpora se realizuje nejen prostřednictvím přímých dotací, ale také formou daňového odpočtu. V článku níže se podíváme na oba tyto aspekty a představíme vybrané dotační programy, které jsou k dispozici.

V rámci dotací je možné získat podporu na činnosti VaV např. v Operačním programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost. Pro velké podniky může být zajímavý především program Aplikace, který umožňuje podpořit projekty průmyslového výzkumu a experimentálního vývoje. Aktuálně se očekává vyhlášení dvou výzev v programu Aplikace. Výzva II., která má být vyhlášena 12. prosince 2024, bude specificky zaměřena na vývoj softwaru. U výzvy III. bude možné podpořit průmyslový výzkum a experimentální vývoj v obecnější rovině a její vyhlášení se očekává k 29. listopadu 2024. Důležité je zmínit, že v programu Aplikace mohou zpravidla žádat velké podniky o podporu v případě, že na projektu spolupracují s malým či středním podnikem.

Další dotační podporu VaV nabízí Technologická agentura ČR (TA ČR). Jednou z možností je např. program THÉTA 2, ve kterém lze podpořit aktivity spočívající v aplikovaném výzkumu a v inovacích v energetice. Aktuálně je vyhlášena 2. veřejná soutěž, o které blíže píšeme zde. Na přelomu prvního a druhého čtvrtletí roku 2025 se dále očekává vyhlášení 3. veřejné soutěže v programu DOPRAVA 2030, kde bude možné získat podporu na činnosti VaV v oblasti dopravy. Oblíbeným programem agentury TA ČR byl doposud také program TREND, který umožnoval podpořit výzkum a vývoj obecně. Nicméně příjem žádostí do poslední soutěže ve stávajícím programovém období byl již ukončen dne 14. srpna 2024.

Kromě dotací je dalším významným nástrojem podpory VaV daňový odpočet na výzkum a vývoj. Tento nástroj umožňuje firmám náklady vynaložené na výzkum a vývoj odečíst od základu daně podruhé v rámci kalkulace daně v podobě odpočtu, což může výrazně snížit daňovou povinnost. To znamená, že společnosti , které investují do VaV, mohou uplatnit tento daňový odpočet ve výši 100 % vynaložených nákladů na VaV, případně, při meziročním nárůstu, až 110 % nákladů na VaV. Odpočet lze uplatnit v daném roce nebo v následujících třech zdaňovacích obdobích. V rámci odpočtu lze uplatnit náklady spojené s výzkumnými a vývojovými aktivitami, jako jsou mzdy výzkumných pracovníků, materiálové náklady, náklady na vybrané služby a další přímé výdaje.

Podpora VaV je klíčovým faktorem pro budoucí růst ekonomiky a konkurenceschopnost ČR. Kombinace přímých dotací a daňového odpočtu poskytuje společnostem řadu možností, jak financovat své výzkumné a vývojové aktivity.