1. 12. 2020
1. 12.
2020
Stručné aktuality, prosinec 2020
Daňové a právní novinky posledního měsíce jednou nebo dvěma větami.
KRÁTCE Z DOMOVA
- Od 1. ledna 2021 se snižuje limit výše úroků pro úvěry ze stavebního spoření, hypoteční úvěry poskytnuté bankou nebo stavební spořitelnou sloužící k financování bytové potřeby, které si bude moci fyzická osoba odečíst od základu daně. Finanční správa k tomu zveřejnila metodickou informaci. S ohledem na některé nejasnosti nové právní úpravy problematiku v nejbližší době projedná Koordinační výbor Komory daňových poradců a Generálního finančního ředitelství.
- Minimální mzda se od ledna zvýší o 600 Kč, tzn. ze současných 14 600 Kč na 15 200 Kč. Nejnižší úrovně zaručené mzdy se pak v roce 2021 budou pohybovat od 15 200 Kč do 30 400 Kč měsíčně, resp. od 90,50 Kč do 181,00 Kč za hodinu.
- Ve Sbírce zákonů byly publikovány vyhlášky upravující formulářová podání DPH, silniční daně, daně z nemovitostí, celních dokumentů a hazardních her.
- Poslanci schválili návrh novely zákona o spotřebních daních, jehož cílem je zmírnit dopady pandemie COVID-19 na pivovary. Obsahuje možnost vrácení piva, které s ohledem na vládní opatření omezující provozování pohostinských zařízení není možné distribuovat a spotřebovat, zpět do daňových skladů za účelem jeho likvidace či přepracování s nárokem na vrácení daně.
- Ministerstvo průmyslu a obchodu připravilo novelu nařízení o provedení některých ustanovení zákona o investičních pobídkách. Cílem je podpořit investiční aktivitu soukromých investorů a současně také lokalizaci výroby vybraných komodit se strategickým významem pro ochranu života a zdraví občanů v mimořádných situacích do České republiky, včetně podpory těchto výrob u stávajících domácích výrobců, a to z důvodu snížení závislosti České republiky na zahraničních dodávkách.
- Ministerstvo financí připravilo každoroční vyhlášku, která stanovuje částky sazeb zahraničního stravného. Na základě návrhu ministerstva zahraničních věcí navrhlo úpravu základních sazeb zahraničního stravného u 21 položek, ve všech případech se jedná o zvýšení sazeb.
- Senát projednal vládní návrh na zavedení institutu paušální daně pro živnostníky a podnikatele z řad OSVČ. Limit ročního příjmu z podnikání pro vstup do tohoto režimu činí jeden milion korun. Senátoři k návrhu připojili technickou úpravou v rozpočtovém určení daní. Poslanci o paušální dani rozhodnou na začátku prosince.
KRÁTCE ZE SVĚTA
- Zástupci zemí G20 a EU se na 15. summitu pořádaném Saúdskou Arábií dohodli, že budou usilovat o nalezení konsensuálního řešení pro globálně spravedlivý, udržitelný a moderní mezinárodní daňový systém do poloviny roku 2021. Tento rámec vychází z probíhající práce OECD na změnách v přístupu ke zdanění digitální ekonomiky.
- V Úředním věstníku EU byla zveřejněna směrnice Rady EU, která obsahuje pravidla týkající se zvláštního identifikačního čísla pro DPH pro podniky v Severním Irsku. Po uplynutí přechodného období uvedeného ve výstupové dohodě mezi EU a Velkou Británií na konci roku 2020 se na území Severního Irska budou u zboží nadále uplatňovat unijní předpisy ohledně DPH tak, aby nedošlo ke vzniku tvrdé hranice mezi Irskem a Severním Irskem.
- OECD zveřejnila statistiku mezinárodních daňových sporů řešených dohodou za rok 2019. Oproti předchozímu roku nových případů opět přibylo, čímž se se potvrdil i trend, který bude vzhledem ke změnám v pravidlech pro mezinárodní zdanění pravděpodobně pokračovat. Většina případů se týká oblasti převodních cen.
- Rada EU pro hospodářské a finanční záležitosti (ECOFIN) přijala 6. října 2020 revidovaný „EU Blacklist”. Černá listina EU obsahuje nespolupracující jurisdikce pro daňové účely. Do seznamu nyní nově přibyla Anguila a Barbados. Zároveň z něj byly odstraněny Kajmanské ostrovy a Omán. Po této poslední revizi obsahuje černá listina následujících dvanáct jurisdikcí: Americká Samoa, Anguilla, Barbados, Fidži, Guam, Palau, Panama, Samoa, Seychely, Trinidad a Tobago, Americké Panenské ostrovy, Vanuatu.
Sdílet článek