Zpět na výpis

Zastropování cen energií: novela nařízení přinesla nové povinnosti

Novela nařízení vlády č. 298/2022 Sb., o stanovení cen elektřiny a plynu v mimořádné tržní situaci nabyla účinnosti 4. února 2023. Novelizované nařízení stanoví pravidla pro výši veřejné podpory, kterou mohou jednotlivé subjekty získat díky zastropování cen energií v roce 2023. Dále popisuje kontrolní mechanismy, které jsou v souvislosti s čerpáním veřejné podpory nastaveny v podobě oznámení podávaných ministerstvu průmyslu a obchodu.

Čerpání benefitu formou zastropovaných cen elektrické energie a plynu tak přinese nejen výhody v podobě snížení nákladů na energie, ale i povinnosti, které bude potřeba průběžně plnit. Dobrá zpráva je, že prvním milníkem, k němuž bude třeba splnění povinností prokázat, je duben 2023. 

Zastropování cen podléhá limitům veřejné podpory, které upravuje evropský předpis Dočasný krizový rámec (DKR). Ten jsme představili v předchozích vydáních Daňovek. Členské státy aktuálně připomínkují novelu DKR, která by měla omezit aplikaci klíčových limitů pro veřejnou podporu pouze na příjemce (skupinu) na území jednoho členského státu. Na návrh novelizovaného znění DKR si budeme muset ještě počkat.  

Protože jde o složitou problematiku, připravili jsme webinář, během kterého vás provedeme novými pravidly podle novelizovaného nařízení vlády.

Představíme klíčové podmínky a dokumenty, které se „zastropováním“ cen elektřiny a zemního plynu souvisí. Budeme se také věnovat zásadním otázkám:

  • Jak mohou podniky získat podporu vyšší než 2 mil. eur a jaké jsou podmínky pro získání vyšší podpory. 
  • Jak sledovat limit pro nejvyšší přípustný majetkový prospěch a kdy, komu a jak bude nutné čerpání podpory oznamovat.
  • Na jaké povinnosti by se podniky měly připravit od dubna 2023. 

Webinář je bezplatný a budeme ho vysílat na platformě YouTube.