Zjednodušení pravidel v oblasti ESG: reporting a due diligence


Evropská komise představila balíčky návrhů Omnibus I (ESG) a Omnibus II (investice), které mají za cíl zjednodušit pravidla ESG reportingu a snížit administrativní zátěž podniků. Tato iniciativa je součástí širšího úsilí o podporu konkurenceschopnosti evropských podniků, usnadnění investic a posílení inovací.
ESG reporting
Mezi klíčové změny patří úprava směrnice o podávání zpráv podniků o udržitelnosti (CSRD). Povinnost zveřejňovat zprávy o udržitelnosti se má podle návrhu vztahovat pouze na velké podniky s více než 1 000 zaměstnanci, pokud splňují alespoň jedno z finančních kritérií – roční obrat přes 50 mil. eur nebo bilanční sumu nad 25 mil. eur. Tento krok by snížil počet podniků spadajících pod CSRD přibližně o 80 %.
Povinnost reportovat podle taxonomie EU se navíc omezuje. Pro velké podniky s obratem přes 450 mil. eur a s více než 1 000 zaměstnanci bude platit tzv. „opt-in“ režim, tzn., že si reportování mohou dobrovolně zvolit. Dále se navrhuje odložit o dva roky povinnost reportingu pro podniky, které měly podle CSRD reportovat ve druhé vlně (tedy velké podniky, kterou nejsou subjekty veřejného zájmu a mají více než 500 zaměstnanců, a velké podniky, které jsou mateřskou společností skupiny s méně než 500 zaměstnanci). Ke změnám pak dochází i v oblasti uhlíkového mechanismu vyrování na hranicích (CBAM).
Due diligence dodavatelského řetězce
Změny se týkají i směrnice o náležité péči (due diligence) podniků v oblasti udržitelnosti (CSDDD), která upravuje pravidla v dodavatelských řetězcích. Nově se povinnost vykonávat due diligence má vztahovat pouze na přímé dodavatele namísto celého hodnotového řetězce. Nepřímé dodavatele by podniky měly posuzovat pouze v případě, že by se k nim dostaly věrohodné informace o nepříznivých dopadech na úrovni těchto dodavatelů (např. pokud struktura obchodního vztahu naznačuje, že byla zvolena s cílem odstranit jinak přímého dodavatele, nebo pokud si je podnik vědom informací z nevládních organizací nebo médií o škodlivých činnostech nepřímého dodavatele). Kromě toho se se mají z jednoho roku na pět let prodloužit intervaly, ve kterých budou podniky pravidelně vyhodnocovat přiměřenost a účinnost opatření náležité péče. Rovněž u této směrnice je navržen její odklad, a to o jeden rok.
Ostatní změny
Evropská komise chce také zjednodušit pravidla programu InvestEU, aby se snížila administrativní zátěž pro podniky. Omnibus II má zjednodušit definici středních a malých podniků (SME) pro účely InvestEU a u menších transakcí zrušit povinnost sledovat klíčové ukazatele výkonnosti (KPI). Dále by se měla snížit frekvence podávání zpráv podle InvestEU a jeho předchůdce – Evropského fondu pro strategické investice.
Další postup
Návrhy jsou nyní na začátku legislativního procesu a čekají na schválení Evropským parlamentem a Radou EU. Začátkem dubna bude Evropský parlament hlasovat o tom, jestli bude odklad nefinančního reportingu a due diligence dodavatelského řetězce projednáván tzv. postupem pro naléhavé případy, který by měl zajistit rychlejší přijetí.