Zpět na výpis

Evropská unie reaguje na americká cla odvetou

V minulém měsíci americká vláda v čele s prezidentem Donaldem Trumpem uvalila 25% cla na dovoz oceli a hliníku z Evropy. Evropská komise v reakci na to uvaluje na širokou škálu amerického zboží odvetná cla.

12. března vstoupila v platnost 25% cla na dovoz hliníku a oceli, o kterých rozhodl americký prezident Donald Trump. Evropská unie se rozhodla reagovat uvalením odvetných cel na americké průmyslové a zemědělské produkty. Tato opatření se zaměřují na americké zboží v hodnotě přibližně 28 miliard dolarů (650 miliard Kč) a měla vstoupit v platnost 1. dubna, termín se nyní posouvá na 13. dubna

Evropská unie se snaží cílit svá opatření na zboží pocházející z republikánských částí USA. Kromě kovů budou zasaženy také americké textilie, domácí spotřebiče či různé zemědělské produkty, jako drůbež, hovězí maso a zelenina, dále také motocykly, bourbon nebo populární arašídové máslo

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen zdůraznila, že EU zůstává otevřená jednání a vyjádřila nad zavedením cel lítost. Podle ní cla negativně ovlivní pracovní místa a zvýší spotřebitelské ceny na obou stranách Atlantiku. Evropská unie se snaží reagovat ve smyslu ochrany spotřebitelů a podniků, ale zároveň situaci nevyostřovat – odvetná cla tak svou hodnotou odpovídají clům zavedeným Spojenými státy.

Tento krok EU je součástí širší strategie na ochranu jejích ekonomických zájmů v době napjatých transatlantických vztahů. Evropský ocelářský průmysl se připravuje na významné ztráty, protože USA jsou pro evropské výrobce oceli druhým největším exportním trhem. Kompenzace v podobě exportu na jiné trhy se bude hledat těžko. EU každopádně zvažuje různé alternativy, např. pro import některých zemědělských produktů přichází v úvahu Brazílie či Argentina.

Na rozdíl od EU se Spojené království, které již není součástí Unie, rozhodlo nezavádět vlastní odvetná opatření. Britská vláda označila rozhodnutí Washingtonu za zklamání, ale místo reakce v podobě uvalení cel se snaží o pragmatický přístup. Britští vládní představitelé usilují o vyjednání komplexní dohody s USA, která by odstranila cla a podpořila zájmy britského podnikání. 

Eurokomisař pro obchod Maroš Šefčovič se snaží s administrativou USA komunikovat o odvrácení cel, nicméně dohoda, která by prospěla ekonomice obou stran, je v tuto chvíli v nedohlednu. 

Spojené státy nicméně v reakci na oznámení o odvetných clech hrozí EU uvalením 200% importní sazby na víno a lihoviny, původní účinnost odvetných cel se proto posouvá na 13. dubna, aby byl větší prostor situaci s USA diskutovat. Spojené státy však naznačují, že diskuzi odmítají, když koncem března oznámily také 25% clo na dovoz všech automobilů vyrobených mimo území USA.