Zpět na výpis

Novinky v dotacích v souvislosti s COVID-19

Přinášíme aktuální informace o dotačních programech, které mají za cíl podpořit aktivity spojené s bojem proti COVID-19.

Program Inovační vouchery COVID-19

Ministerstvo průmyslu a obchodu vyhlásilo 16. dubna výzvu Inovační vouchery COVID-19. Příjem žádostí o dotaci běží od 17. dubna do 31. prosince 2020. Cílem výzvy je podpora rozvoje komunikace a sdílení poznatků a know-how mezi podnikovou a výzkumnou sférou za účelem boje proti koronavirové infekci. Výzva je určena pouze pro malé a střední podniky mimo Prahu.

Míra podpory činí 85 % nebo 50 % podle výše způsobilých výdajů, přičemž míru podpory 50 % získají projekty se způsobilými výdaji od 500 tisíc do 1 999 999 Kč. Jeden žadatel může podat žádost o dotaci až na tři projekty. Plánovaná alokace výzvy činí 50 milionů Kč. Další informace naleznete v tomto článku.

Program Technologie COVID-19

K vyhlášení výzvy v programu Technologie COVID-19 došlo 15. dubna 2020. Program bude otevřen pro příjem žádostí o dotaci od 27. dubna 2020 od 10:00 do 29. května 2020 do 10:00.

Způsobilými výdaji mohou být investice do dlouhodobého hmotného majetku na produkci materiálu, technologií a produktů z oblasti zdravotnických prostředků a prostředků osobní ochrany nebo likvidaci infekčního odpadu pro přímý boj proti dalšímu šíření koronaviru. Seznam prostředků, jejichž produkci podpoří, je uveden v příloze č. 3 Výzvy (jedná se např. o respirátory, chirurgické rukavice, ochranné obleky a brýle, jednorázové návleky a čepice atd.).

Žádat mohou pouze malé a střední podniky mimo Prahu, a to o dotaci pouze na jeden projekt. Celková alokace výzvy činí 300 milionů Kč. Míra podpory bude ve výši 50 % způsobilých výdajů a podpora pro jeden projekt bude poskytována ve výši minimálně 250 tisíc a maximálně 20 milionů Kč.

Navýšení podpory projektů v programu TRIO

Ministerstvo průmyslu a obchodu se rozhodlo umožnit u stávajících projektů v programu TRIO (v rámci tohoto programu se podporují aktivity v průmyslovém výzkumu a experimentálním vývoji, které budou využívat a dále rozvíjet potenciál v oblasti klíčových technologií) podat žádost o navýšení objemu podpory a rozšíření stávajících projektů o aktivity zaměřené na boj proti COVID-19 či obdobné budoucí zdravotní hrozbě nebo na snížení následků či zlepšení prevence. Nemusí jít jen o projekty v odvětví zdravotnické techniky a dalších medicínských aplikací, ale i o projekty v jiných odvětvích podnikání zaměřené na vývoj aplikovaných výsledků, jejichž výsledkem bude snížení rizika šíření nakažlivých onemocnění pro obyvatele.

Žádost o rozšíření řešení projektu a navýšení objemu podpory musí být podána nejpozději do 30. června 2020 a musí obsahovat jednoznačné vysvětlení vazby nově navrhovaných aktivit na boj s COVID-19 či podobnou zdravotní hrozbou. Použije se standardní změnový formulář.