Stručné aktuality, červen 2021

Daňové a právní novinky posledního měsíce jednou nebo dvěma větami.

KRÁTCE Z DOMOVA

  • Vláda prodloužila část programu Antivirus do konce června 2021. Prodloužení se vztahuje na zaměstnavatele, jejichž zaměstnanci mají nařízenou karanténu nebo izolaci. 
  • Poslanecká sněmovna setrvala na svém původním znění novely zákona o České národní bance. Cílem předlohy je umožnit centrální bance v případě potřeby včas reagovat na makroekonomická rizika na realitním a hypotečním trhu, která by mohla narušit finanční stabilitu. 
  • Finanční správa informovala o výsledcích kontrol převodních cen mezi spojenými osobami za rok 2020. Celkem bylo provedeno 249 kontrol, které vedly k doměření daně z příjmů ve výši 1,4 mld. Kč a zvýšení daňového základu o 7,9 mld. Kč. Celkem mezi lety 2014-2020 proběhlo 2 431 kontrol, na jejichž základě byla doměřena daň ve výši 4,5 mld. Kč a byl zvýšen
    daňový základ o 46,9 mld. Kč.
  • MPSV předložilo vládě návrh důchodové reformy. Reforma má dle resortu širokou podporu napříč politickým spektrem, na úrovni OECD, tuzemských expertů i proseniorských organizací. Návrh sleduje tři hlavní priority: spravedlnost, srozumitelnost a udržitelnost. 
  • Novelu zákona o zaměstnanosti, která upravuje tzv. kurzarbeit, schválili poslanci a nyní putuje do Senátu. V době krize pomůže tehdy, když zaměstnancům nebude možné z objektivních důvodů přidělit práci. Stát v tom případě bude zaměstnavatelům částečně kompenzovat vyplacené náhrady mzdy. Cílem novely je překlenout krizové období a udržet pracovní místa. 

 

KRÁTCE ZE SVĚTA

Sdílet článek