Stručné aktuality, červenec 2018

Daňové a právní novinky posledního měsíce jednou či dvěma větami.

  • V Poslanecké sněmovně byly na přelomu května a června podány dva návrhy na změnu zákona o regulaci reklamy, které mají za cíl zakázat reklamu na půjčky poskytované spotřebitelům. Zatímco lidovecká novela požaduje pouze zákaz reklamy propagující spotřebitelské úvěry, návrh komunistických poslanců míří proti propagaci veškerých bankovních i nebankovních půjček. S porušením těchto zákazů by pak měla být spojena pokuta ve výši až dvou milionů korun. 
     
  • Německé a francouzské ministerstvo financí vydalo v červnu společnou pozici týkající se návrhu evropské směrnice o společném základu daně korporací (CCTB). Materiál navrhuje řadu změn, jejichž cílem je uspíšit diskusi nad tímto návrhem a co nejdříve se shodnout na přijetí směrnice na evropské úrovni.
     
  • Ve Finančním zpravodaji ministerstva financí č. 5/2018 byl publikován seznam smluvních států uplatňujících společný standard (tzv. CRS) pro oznamování informací o účtech – povinnosti finančních institucí podle zákona o mezinárodní spolupráci při správě daní.
     
  • Již více než měsíc je účinné obecné nařízení EU o ochraně osobních údajů, známé pod zkratkou GDPR. Jedním z hlavních důvodů, proč se na toto nařízení podnikatelé intenzivně připravovali, je maximální výše hrozících sankcí, které mohou dosáhnout až 20 000 000 eur nebo 4 % celosvětového ročního obratu daného podniku. Český Úřad pro ochranu osobních údajů aktuálně sdělil, že bude při udělování sankcí postupovat uvážlivě. Cílem případného zásahu má být primárně náprava protiprávního stavu, nikoliv okamžité udělení pokuty. Správci a zpracovatelé osobních údajů tedy mohou využít tento vstřícný přístup úřadu a, pokud tak ještě nestihli učinit, provést implementaci GDPR nyní - zatím zdá se bez rizika většího postihu.

 

Sdílet článek