Daňové a právní novinky posledního měsíce jednou nebo dvěma větami.
KRÁTCE Z DOMOVA
V lednu vydalo ministerstvo financí několik Finančních zpravodajů s následujícím obsahem:
- Pokyn č. GFŘ-D-66 Stanovení jednotných kurzů za zdaňovací období 2024 podle § 38 zákona č.586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění účinném do 31. prosince 2024. Tento pokyn nahrazuje původní Pokyn č. GFŘ-D–65 vydaný 13. ledna 2025, ve kterém byl chybně uveden kurz pro tureckou liru.
- Seznam smluvních států uplatňujících společný standard pro oznamování a rozhodných dnů a seznam pro účely plnění informační povinnosti podle § 13s odst. 1 zákona č. 164/2013 Sb., o mezinárodní spolupráci při správě daní a o změně dalších souvisejících zákonů, v platném znění („Seznam smluvních států“).
- Seznam států vyměňujících zprávy podle zemí (tvz. CbCR) podle zákona č. 164/2013 Sb., o mezinárodní spolupráci při správě daní a o změně dalších souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů.
- Ministerstvo financí upozorňuje na změnu definice čistého obratu dle novely zákona o účetnictví a dopad této změny do přílohy daňového přiznání. Postup podle § 4 odst. 7 vyhlášky, tj. neuvádět čistý obrat za minulé účetní období ve výkazu zisku a ztráty v účetní závěrce sestavené za rok 2024, považuje MF za odůvodněný a zároveň za nejlepší řešení. Bylo proto umožněno v příloze daňového přiznání k dani z příjmů právnických osob tento údaj neuvádět, aniž by aplikace EPO vydala chybové hlášení. Obdobně byl přizpůsoben i informační systém správce daně.
- MPSV připomíná ve svém sdělení, že od ledna je mateřská vyplácena automaticky na základě elektronického potvrzení o datu porodu, které vystaví lékař. Klienti navíc mohou více žádostí vyřídit z domova, a to díky ePortálu České správy sociálního zabezpečení. Už funguje možnost zažádat si o důchod online, nově od ledna navíc ČSSZ přechází na plně digitální formu komunikace mezi ošetřujícími lékaři, zaměstnavateli a pojištěnci u dávek nemocenského pojištění. Dochází tedy k digitalizaci dalších dávek nemocenského pojištění. Více informací najdete zde.
KRÁTCE ZE SVĚTA
Vývoj v oblasti Pilíře 1
- OECD pokročila v jednáních o Multilaterální úmluvě (MLC), která zavede přerozdělení zisků nadnárodních společností (částka A – Amount A). Přestože text MLC získal širokou podporu, stále probíhají diskuse o částce B (Amount B), která má standardizovat převodní ceny rutinních distribučních a marketingových aktivit v zemi prodeje. U některých států přetrvávají obavy ohledně vhodnosti stanovených ziskových marží. OECD zvažuje kompromis, který by částku B aplikoval jen na menší distributory, zatímco větší by podléhali individuálnímu posouzení.
Vývoj v oblasti Pilíře 2 (minimální zdanění)
- Kypr, Španělsko a Gibraltar přijaly implementační zákony k Pilíři 2.
- Itálie vydala ministerské vyhlášky k aplikaci přechodných bezpečných přístavů a alokaci daní pod smíšenými režimy CFC.
- Informace z vývoje na úrovni OECD shrnujeme v samostatném článku.
Podle nové americké administrativy nejsou závazky sjednané v rámci globálních daňových dohod pro USA závazné bez schválení Kongresem. Spojené státy také posoudí, zda některé země neporušují daňové smlouvy s USA nebo nezavádějí daňová pravidla poškozující americké firmy (např. některé aspekty globální minimální daně nebo jednostranných digitálních daní), což by mohlo vést k použití dvojnásobného zdanění nebo obchodních opatření vůči osobám z těchto zemí.
KPMG EU Tax Center pravidelně sleduje změny v oblasti přímých daní v EU a na mezinárodní úrovni. Kompletní přehled aktuálních novinek naleznete v jejich posledním vydání.