Zpět na výpis

Vyhlášení některých výzev OP TAK se odkládá

Ministerstvo průmyslu a obchodu aktualizovalo harmonogram výzev Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost pro rok 2024, a odkládá řadu výzev určených také pro velké podniky.

Výzvu v programu Úspory energie plánuje ministerstvo nově vyhlásit ve druhém čtvrtletí letošního roku (namísto března). V rámci ní bude možné podpořit opatření spočívající ve využívání obnovitelných zdrojů energie, využití odpadní energie, snížení energetické náročnosti budov, modernizace výrobních procesů apod. Na druhé čtvrtletí MPO posunulo i vyhlášení výzvy zaměřené na podporu větrných elektráren

K vyhlášení výzvy v programu Aplikace dle harmonogramu dojde až ve třetím čtvrtletí letošního roku. Zde budou moci podniky získat podporu na průmyslový výzkum a experimentální vývoj. Podmínkou pro velké podniky je řešení projektu v tzv. účinné spolupráci s malým nebo středním podnikem. Zároveň se u této výzvy snížila alokace z 3 mld. Kč na 1,5 mld. Kč. 

Kromě zmíněných výzev můžeme v průběhu roku 2024 očekávat vyhlášení dalších výzev v oblíbených programech, např. Potenciál (druhé čtvrtletí), Služby infrastruktury (třetí čtvrtletí) či Udržitelné hospodaření s vodou (čtvrté čtvrtletí).  

Poslední výzva v programu Potenciál byla určena pro MSP, small mid-caps a mid-caps podniky, tedy podniky s max. 3 000 zaměstnanci. Okruh oprávněných žadatelů bude upřesněn ve výzvě po jejím vyhlášení.