Zpět na výpis

Generální advokátka se vyjádřila k režimu DPH u prodeje forem

Generální advokátka Soudního dvora Evropské unie (SDEU) potvrzuje stávající přístup k režimu DPH u prodeje tzv. toolingů (forem). Jedná se o dodání zboží bez přepravy, a proto o zdanitelné plnění v místě dodání. Případ bude ještě posuzovat senát SDEU. Rozsudek by měl padnout v průběhu léta.

Formy jsou typicky dodávány v automobilovém průmyslu. Dodavatel dílů vyrobí formy na míru a odběrateli je před započetím výroby dílů prodá. Po celou dobu výroby se však formy nachází v areálu dodavatele, který je může používat jen na určitém místě a k výrobě určitých výrobků.  

V tomto případě dodavatel (IME Bulgaria) prodal formy nikoliv přímo odběrateli dílů (Brose SK), ale nejprve společnosti v koncernu Brose DE. Brose DE k nákupu a následnému prodeji forem na Brose SK použila své bulharské DIČ a na prodej uplatnila bulharskou DPH. Brose SK žádala o vrácení této daně, kterou ale bulharský správce zamítl. Podle něj se jednalo o vedlejší plnění k dodání dílů od IME Bulgaria, a tedy mělo být osvobozeno jako intrakomunitární dodávka, a fakturace na Brose DE byla umělá. 

Spor se dostal až k SDEU s otázkou, zda za předpokladu, že na formě jsou vyráběny díly, které jsou dále dodávány do jiného členského státu, se u dodání formy uplatní stejný režim DPH jako u dodávaných výrobků. Šlo tedy o to, zda se jedná o jedno komplexní plnění, nebo o hlavní a vedlejší plnění. 

Dle generální advokátky nemůže prodej formy ve své podstatě být osvobozen od DPH, jelikož není splněna podmínka přepravy. Povinnost ji dodržet by neplatila pouze v případě, že by se jednalo o komplexní nebo vedlejší plnění. V daném případě tomu tak dle advokátky nebylo.

V prvé řadě dle ní chybí společný hospodářský cíl, a proto se jedná o dvě různá dodání. Cílem pořízení formy totiž v daném případě není pořízení dílů, ale to, aby v případě platební neschopnosti dodavatele bylo možné za podobných podmínek nalézt jiného dodavatele, který bude moci rychle znovu zahájit výrobu bez přerušení dodavatelských řetězců.

Dále není možné, aby vedlejší plnění poskytovala osoba nezávislá na osobě poskytující hlavní plnění, ledaže by šlo o umělé rozdělení plnění poskytovatelem samotným na dvě jím kontrolované osoby.

Generální advokátka tedy dospěla k závěru, že formy a díly jsou oddělitelné a nemohou tvořit komplexní plnění. V tomto případě nelze nákup formy ani spojit s následnými dodávkami dílů, a proto byla bulharská DPH ze strany Brose DE uplatněna správně.

Na závěr generální advokátka dodává, že pokud by SDEU posoudil dodání forem jako vedlejší nebo komplexní plnění, je třeba se vypořádat s otázkou osvobození od DPH u dodání zboží, které nebylo přepraveno do jiného členského státu, a nároku na odpočet u souvisejícího pořízení.