Zpět na výpis

OECD představuje mnohostranný nástroj, který změní smlouvy o zamezení dvojímu zdanění

Více než 100 států se koncem listopadu shodlo na znění nové mnohostranné smlouvy, která je významnou součástí akčního plánu OECD proti erozi daňových základů a přesouvání zisků (BEPS). Tato mnohostranná smlouva umožní efektivně a rychle implementovat vybraná opatření BEPS do jednotlivých smluv o zamezení dvojímu zdanění („SZDZ“) aniž by bylo nutné tyto smlouvy individuálně měnit. Primárním cílem těchto opatření je zamezit umělému přesouvání zisků nadnárodními skupinami za účelem snižování daňových základů. OECD odhaduje, že tímto způsobem dojde ke změně asi 2 000 existujících SZDZ. Změny se pochopitelně dotknou i smluv uzavřených Českou republikou.

Mnohostranná smlouva obsahuje opatření v následujících oblastech:

  • zneužívání smluv o zamezení dvojímu zdanění (bod 6 Akčního plánu BEPS)
  • mechanismus řešení sporů v oblasti dvojího zdanění (bod 14 Akčního plánu BEPS
  • neutralizace efektů hybridních schémat (bod 2 Akčního plánu BEPS)
  • vyhýbání se statusu stálé provozovny (bod 7 Akčního plánu BEPS)

Mnohostranná smlouva dává určitou volnost jednotlivým státům, jakým způsobem budou daná opatření uplatňovat na své SZDZ. Pro první dvě oblasti budou mít státy povinnost přijmout opatření v rozsahu minimálního standardu. V případě zbývajících dvou oblastí se státy mohou rozhodnout daná opatření vůbec neuplatňovat. Další flexibilita spočívá v tom, že každý stát předem definuje, na které z jeho SZDZ se bude multilaterální smlouva aplikovat.

Mnohostranná smlouva bude závazná pouze pro státy, které se k ní připojí. Aby ustanovení nabyla účinnosti vzhledem ke konkrétní SZDZ bude třeba, aby oba smluvní státy ratifikovaly mnohostrannou smlouvu a uplynul předem vymezený termín pro vyjasnění případných sporných bodů. Lze předpokládat, že země, které se na přípravě mnohostranné smlouvy podílely (přibližně 100 států včetně České republiky), se k ní také připojí.

Jednotlivé státy nyní připravují seznam svých SZDZ, které budou podléhat mnohostranné smlouvě, a zvažují, jakým způsobem budou navrhovaná opatření aplikovat. Očekává se, že velké množství států se ke smlouvě připojí již v roce 2017.

Mnohostrannou smlouvu a dokument vysvětlující jednotlivá opatření lze nalézt na webových stránkách OECD.