Zpět na výpis

Procesní možnosti daňových subjektů zasažených povodněmi

Přehled všech daňových úlev, které obsahovala informace Finanční správy v reakci na nedávné povodně, jsme již shrnuli v jednom z našich posledních článků. Nyní se zaměříme na procesní možnosti, které se daňovým subjektům zasaženým touto mimořádnou situací otevírají.

Přečtěte si o možných daňových úlevách shrnutých v informaci Finanční správy.

 

Prominutí příslušenství daně

Finanční správa uvádí, že lze požádat o prominutí úroků z prodlení, úroků z posečkané částky a pokuty za opožděné tvrzení daně. Obecně promíjení příslušenství daně upravuje pokyn Generálního finančního ředitelství D-58. Ten uvádí taxativní výčet ospravedlnitelných důvodů pro prominutí úroků i pokuty, mezi které patří rovněž situace, kdy daňový subjekt zasáhla živelní pohroma. V takové situaci by měl správce daně příslušenství daně prominout až do výše 100 %, pokud jsou splněny ostatní podmínky pro promíjení. Správce daně kromě ospravedlnitelných důvodů posuzuje například dodržení lhůty pro podání žádosti, úhradu správního poplatku nebo četnost porušování povinností daňového subjektu při správě daní.

Podrobněji se tématu promíjení věnujeme v sérii článků zaměřené na minimalizaci sankcí zde.

Finanční správa dále vydala informaci o plošném prominutí pokuty ve výši 1 000 Kč za pozdní podání kontrolního hlášení týkající se plátců DPH, kteří byli zasažení povodněmi, nebo plátců, kterým kontrolní hlášení zpracovává osoba zasažená těmito událostmi. Prominutí pokuty se týká plátců, jejichž lhůta pro podání spadá do období od 12. září 2024 do 31. října 2024. Pro prominutí musí plátci podat kontrolní hlášení nejpozději do 25. listopadu 2024 a ve stejném termínu oznámit správci daně zasažení mimořádnou událostí. Oznámení nemá předepsanou formu, nicméně lze využít vzor dostupný na stránkách Finanční správy.  

Veškeré další podrobnosti jsou zveřejněny ve Finančním zpravodaji 7/2024. 


Žádost o posečkání s úhradou daně

Vzhledem k hrozícímu prodlení s placením záloh na daň a daní je možné správce daně požádat o posečkání úhrady daně (tzn. odložení její splatnosti) nebo její rozložení na splátky. Žádost nemá zákonem předepsanou formu ani strukturu a lze ji podat na tiskopise dostupném na stránkách Finanční správy. Posečkat s úhradou daně lze jen v zákonem stanovených případech, pokud by například úhrada daně znamenala pro daňový subjekt vážnou újmu v návaznosti na mimořádné výdaje v důsledku povodní.

Po dobu posečkání nenabíhá úrok z prodlení, nýbrž úrok z posečkané částky, jehož výše odpovídá polovině úroku z prodlení. O prominutí obou úroků je možné požádat, přičemž stižení živelní pohromou je důvodem pro prominutí 100 % částky úroku, pokud jsou splněny ostatní podmínky.

O dalších aspektech posečkání si přečtěte zde.


Stanovení záloh jinak

Pokud očekáváte změnu v daňové povinnosti, kterou stanovené zálohy nereflektují, je možné požádat správce daně o stanovení záloh v jiné výši nebo o jejich zrušení za celé zdaňovací období. Tuto žádost stejně jako žádost o posečkání s úhradou daně lze podat na oficiálním tiskopise Finanční správy, který je dostupný na webových stránkách.

O změnu záloh můžete požádat i zpětně, pokud pro žádost existují ospravedlnitelné důvody, ke kterým správce daně přihlédne. 


Prodloužení lhůty pro podání daňového přiznání

Pokud váháte, zda stihnete zpracovat a podat daňové přiznání v zákonném termínu, správce daně může v případě nutnosti tuto lhůtu prodloužit až o tři měsíce. Odůvodněnou žádost o prodloužení lhůty je nutné podat před uplynutím zákonného termínu pro podání daňového přiznání místně příslušnému správci daně.

Prodloužení lhůty nelze využít v případě daňového přiznání k DPH ani v případě kontrolního hlášení. U nich to totiž zákon o DPH neumožňuje.

Pokud vám tedy nastalá situace způsobuje problémy s úhradou daňové povinnosti, na základě čehož by mohly vzniknout úroky nebo komplikace při samotném podání daňového tvrzení, doporučujeme zvážit výše uvedené procesní možnosti. Na závěr dodáváme, že veškeré úkony jsou pro osoby stižené aktuální mimořádnou situací osvobozeny od správních poplatků.