Zpět na výpis

Česko bude zálohovat PET lahve a plechovky

Ministerstvo životního prostředí pracuje na návrhu novely zákona o obalech, která má stanovit povinné zálohování nápojových obalů z plastů a z kovu. Jak bude zálohování PET lahví a plechovek v České republice vypadat?

Zálohování je v Česku dobře známé: při koupi některých druhů nápojů ve skleněné lahvi je k nápoji připočtena zvláštní částka ve výši 3 Kč, která je po vrácení prázdné lahve vyplacena zpět. Podobný princip by měl být v budoucnu zaveden i pro nápojové obaly z plastu a kovu. Výrobce, ale i prodávající tak budou mít povinnost k částce, za kterou nápoj prodávají, připočítat částku zálohy. Ta by měla být stanovena jednotně pro všechny jednorázové nápojové obaly na 4 až 5 Kč. Aby spotřebitelé získali zálohu zpět, budou muset neponičené nápojové obaly včetně etikety odnést zpět na místo k tomu určené.


Nově zálohované nápojové obaly

Zálohy se dotknou všech nealkoholických nápojů v plastových lahvích nebo plechovkách o objemu 0,1 až 3 litry. Zálohovat se ale budou i alkoholické nápoje s obsahem alkoholu do 15 %. Výjimku ze zálohování budou mít obaly od mléka a mléčných výrobků a jednorázové skleněné obaly. Standardní skleněné lahve od vína by tedy také měly zůstat nezálohované.


Vracení prázdných obalů

Podle prvotních informací ministerstva by se povinnost zpětného odběru měla týkat všech prodejen a čerpacích stanic s plochou větší než 50 m². Kromě toho budou muset vrácení obalů umožnit i online prodejci. Dobrovolně se pak budou moci zapojit menší obchody nebo stánky a obce. 
Zejména malým prodejnám tak přibydou další povinnosti, které jim mohou prodej dotčených nápojů ztížit. Pro porovnání přitom na Slovensku, kde již zálohování PET lahví a plechovek funguje přes rok, musí obaly zpětně odebírat až obchody s plochou od 300 m²


Operátor zálohového systému

Organizaci a fungování systému bude zajišťovat tzv. operátor. Půjde o entitu založenou výrobci, kteří dodávají na trh více než 80 % jednorázových nápojových obalů. Operátor bude mít na starosti tvorbu celého systému, jeho správu, koordinaci a financování. 


Lepší třídění (plastového) odpadu

Zákonodárce chce zavedením zálohování PET lahví a plechovek přispět k lepšímu třídění těchto typů nápojových obalů. V roce 2021 se totiž dle údajů společnosti EKO-KOM podařilo zrecyklovat (materiálově využít) pouze 43 % z celkového množství plastů, 32 % plastového odpadu putovalo do spaloven a 25 % nebylo vytříděno vůbec. Co se týče hliníku, ze kterého jsou plechovky často vyrobeny, byl stav třídění ještě horší, recyklováno bylo pouhých 27 %, což znamená, že 73 % hliníku nebylo vytříděno vůbec.

Očekává se, že v roce 2029 bude zpětně odebráno 90 % těchto odpadů. Třídění nápojových obalů odděleně od ostatního plastového či kovového odpadu zajistí recyklačním společnostem přísun materiálu a tyto obaly by se opět měly dostat na trh v podobě využitelného recyklátu.

Díky zálohování bude možné lépe naplňovat cíle pro povinný obsah recyklovaných plastů v nápojových obalech, které stanovuje zákon o obalech. Podle něj musí od roku 2025 PET lahve o objemu až 3 litry obsahovat nejméně 25 % recyklovaných plastů.

PET lahve a plechovky by se podle odhadů ministerstva mohly začít zálohovat od roku 2025. Návrh novely zákona o obalech zatím nebyl zveřejněn a není tedy jisté, jakou finální podobu bude systém mít.