Zpět na výpis

Chystané změny zákona o pobytu cizinců pro rok 2021

Vláda navrhuje změnu zákona o pobytu cizinců jako součást novely reagující na návrh nového zákona o občanských průkazech. Ten vychází z nového nařízení EU, které usiluje o posílení zabezpečení průkazů totožnosti občanů EU a povolení k pobytu v jiných unijních státech pro občany EU a jejich rodinné příslušníky prostřednictvím zavedení biometrických průkazů (nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/1157).

Z důvodu pandemie koronaviru byla vláda nucena pozměnit plány legislativních prací na rok 2020 a věnovat se zejména krizovým opatřením. Navrhovaná novela zákona o pobytu cizinců na území České republiky je proto zatím opomíjena. Změny, které přináší, jsou však důležité a neměly by ujít pozornosti. Jak tomu bylo zvykem u většiny posledních novel, jedná se i v tomto případě o adaptaci českého právního řádu na předpisy EU.  

Novela je zatím na samém počátku legislativního procesu, její účinnost se předpokládá od léta 2021. Některé navrhované změny jsou velmi kritizovány. Je proto otázkou, jak moc se bude finální znění od navrhovaného lišit.  

Návrh především zpřesňuje okruh osob, které budou považovány za rodinné příslušníky občanů EU, a stanovuje požadavky na doklady, které budou nově vydávány občanům EU a jejich rodinným příslušníkům. Definice rodinného příslušníka v českém zákoně na rozdíl od terminologie používané ostatními zeměmi EU nerozlišuje rodinné příslušníky migrujících občanů EU od rodinných příslušníků vlastních nemigrujících občanů. Došlo by tak ke zpřesnění textu zákona – zahraniční příbuzní českých občanů by se považovali za rodinné příslušníky občanů EU tehdy, pokud tohoto občana doprovází zpět do České republiky po společném dlouhodobém pobytu v jiném členském státě EU nebo pokud jsou poskytovatelem služby v jiném členském státě. Současně by vznikla nová kategorie tzv. dalšího rodinného příslušníka občana EU, do které by spadaly např. i osoby v partnerském vztahu.  Tyto návrhy představují zásadní změnu v chápání rodinného příslušníka občana EU, kterého zákon definuje již mnoho let. 

Svůj podíl na potřebě zpřesnit okruh těchto osob má rovněž připravovaný systém ETIAS (Evropský systém pro cestovní informace a povolení). Ten totiž bude pro účely žádostí o vydání cestovního povolení počítat s jednotnou definicí rodinného příslušníka v rámci celé EU. 

Zákon by měl také reagovat na vystoupení Spojeného království Velké Británie a Severního Irska z EU. Půjde především o legislativnětechnické změny řešící zejména doklady – biometrické průkazy, které se budou Britům a jejich rodinným příslušníkům vydávat.  

Občanům EU by již nemělo být vydáváno dobře známé potvrzení o přechodném pobytu. Nahradí ho osvědčení o registraci. Desetiletá platnost by měla zůstat zachována. Rodinným příslušníkům občana EU bude vydávána pobytová karta, resp. biometrický průkaz. Podobných změn by měl doznat i průkaz osvědčující trvalý pobyt. Držitelé dosavadních forem pobytového oprávnění pro občany EU či Velké Británie si je budou povinni vyměnit za průkazy biometrické. Není však zatím zřejmé, kdy přesně a za jakých podmínek k tomu dojde.