Zpět na výpis

Dodávky energií za zastropované ceny: vyjasnění otázky DPH

Kompenzace za dodání elektřiny a plynu za zastropované ceny představuje úplatu od třetí strany, ze které musí dodavatel elektřiny nebo plynu odvést DPH. Ministerstvo financí se tak vyjádřilo v návaznosti na novelu nařízení vlády o kompenzacích poskytovaných na dodávky elektřiny a plynu za stanovené ceny.

O nejasném výkladu ve vztahu ke kompenzacím jsme informovali v březnovém článku. Ministerstvo financí nyní tuto otázku vyjasnilo ve svém stanovisku, podle kterého se přijetím kompenzace zvyšuje základ daně. Pokud je odběratelem elektřiny nebo plynu konečný spotřebitel, a původní dodání tedy proběhlo v běžném režimu DPH, dodavatel energií má povinnost odvést DPH na výstupu z celkové částky přijaté kompenzace. Nicméně nemusí pro jednotlivé zákazníky vystavovat opravné daňové doklady na zvýšení základu daně.

Jestliže původní dodání energií podléhalo režimu přenesení daňové povinnosti, měl by dodavatel energií vyčíslit konkrétní část kompenzace vztahující se ke konkrétnímu zákazníkovi a vystavit pro něj opravný daňový doklad v režimu přenesení daňové povinnosti. Když ovšem dodavatel energií odvede DPH na výstupu z celé částky přijaté kompenzace stejným způsobem, jako by původní plnění bylo v běžném daňovém režimu, a nevystaví opravný daňový doklad, finanční správa nebude tento postup rozporovat.