Zpět na výpis

Dovoz i vývoz z EU významně ovlivní nařízení o odlesňování

Nařízení EU, které zavádí přísnější pravidla pro dovoz i vývoz kávy, palmového oleje, dřeva nebo kaučuku, bude použitelné již od 30. prosince 2024. Společnosti tak mají nejvyšší čas se připravit na nové povinnosti.

Nové nařízení má zmírnit dopady celosvětového odlesňování a znehodnocení lesů, k němuž dochází v důsledku rozšiřování zemědělské půdy. Společnostem, které na unijní trh uvádějí vybrané komodity či produkty nebo je vyvážejí z EU, ukládá rozsáhlé povinnosti s dopadem na celý dodavatelsko-odběratelský řetězec.

Jakých komodit a produktů se nařízení týká?

Nařízení se vztahuje především na sedm komodit, které jsou podle EU obvykle chovány nebo pěstovány na úkor lesů: skot, kakao, káva, palma olejná, kaučuk, sója a dřevo. Dále se vztahuje i na produkty, které obsahují tyto suroviny, byly jimi krmeny nebo byly vyrobeny za jejich použití. V praxi to znamená, že nařízení se týká i čokolády, kávy, pneumatik, oděvů a výrobků z kaučuku (např. tyče, trubky, ale i rukavice), nábytku, dřevěného uhlí, beden, krabic a podobných dřevěných obalů, sudů nebo glycerolu či kyseliny palmitové, které se používají při výrobě kosmetických produktů. Dopadne tak na společnosti z převážné většiny průmyslových odvětví od potravinářství, přes automobilový průmysl až po oděvní průmysl

Společnosti, které tyto tzv. relevantní komodity či produkty uvádí na trh EU (např. dováží ze třetích zemí, ale i vyrábí v EU a následně prodávají) nebo je z EU exportují, tak budou muset plnit níže uvedené povinnosti. Velká část těchto povinností se přitom vztahuje i na distributory a další obchodníky.

Jaké povinnosti nařízení přináší a jaké informace bude nutné zjišťovat

Společnosti mají před dovozem či vývozem relevantních komodit či produktů v prvé řadě povinnost náležité péče. Ta zahrnuje povinnost (i) shromáždit velké množství informací a dokladů týkajících se relevantních produktů, které budou prokazovat, že relevantní produkty nezpůsobují odlesňování a byly vyprodukovány v souladu s legislativou země produkce a (ii) přijmout opatření k posouzení a zmírnění rizik.

Společnosti musí shromáždit a uchovávat mimo jiné následující informace, včetně důkazů:

  • podrobný popis produktů včetně toho, ze kterých relevantních komodit či produktů byly vyrobeny;
  • geolokalizaci všech pozemků, kde byly jednotlivé komodity vyprodukovány (to se týká všech komodit obsažených ve výsledném produktu nebo použitých k jeho výrobě); datum a časové rozmezí produkce; 
  • přesvědčivé a ověřitelné informace o tom, že komodity byly vyprodukovány v souladu s právnímu předpisy země produkce a že produkty nezpůsobují odlesňování;
  • jméno, adresu a e-mail subjektu, který produkty dodal.
     

Opatření k posouzení a zmírnění rizik

Zjištěné informace musí společnosti následně analyzovat a posoudit, zda neexistuje žádné (příp. jen zanedbatelné) riziko, že jsou produkty z pohledu nařízení nevyhovující. Nařízení přitom stanovuje velké množství kritérií, která je nutné v rámci posouzení rizik zohlednit. V případě existence vyššího než zanedbatelného rizika pak společnosti musí přijmout opatření ke zmírnění těchto rizik (např. nezávislý audit či žádost o zaslání dalších informací nebo dokumentů). Zároveň je nutné zavést zásady, dohled a postupy vedoucí k účinnému řízení zjištěných rizik (např. vzorové postupy řízení rizik, vnitřní dohled, velké společnosti musí jmenovat osobu odpovědnou za zajištění souladu). Zavedený systém náležité péče musí velké společnosti každoročně přezkoumávat a podávat zprávu s informacemi o relevantních produktech a zemi produkce, závěrech z posouzení rizik a přijatých opatřeních k jejich zmírnění.

Splnění požadavků náležité péče musí prokázat tak, že před uvedením produktů na trh či jejich vývozem předloží prostřednictvím unijního informačního systému tzv. prohlášení o náležité péči, které bude obsahovat většinu nashromážděných informací. Pokud tuto povinnost nesplní, relevantní produkty není možné uvést na unijní trh nebo je z EU vyvézt.

Sankce

V případě, že společnost tyto povinnosti nedodrží, relevantní komodity či výrobky nesmí dovézt na trh EU ani je z něj vyvézt. Za porušení nařízení dále hrozí pokuta ve výši nejméně 4 % ročního obratu v celé EU, konfiskace produktů, konfiskace příjmů získaných z obchodování s nimi či dočasný zákaz účastnit se veřejných zakázek či uvádět relevantní komodity a produkty na trh EU nebo je z něj vyvážet.

Nařízení je platné a použitelné bude již od 30. prosince 2024. Společnosti mají tedy už jen pár měsíců na to, aby se novým požadavkům nařízení přizpůsobily.

 

Dopady tohoto nařízení probereme na diskuzní snídani "Jak nařízení o odlesňování ovlivní globální dodavatelské řetězce?". Přidejte se k našim odborníkům v úterý 22. října od 9 hodin.