EU sjednotila nabíječky pro telefony, tablety a notebooky

Od roku 2024 by měly být všechny telefony a tablety prodávané v EU povinně vybaveny nabíjecím portem USB-C. Dva roky nato se sjednocení nabíječek vztáhne i na notebooky.

Evropský parlament začátkem října schválil novou směrnici, která od konce roku 2024 zavádí povinnost výrobců vybavit přenosná zařízení portem USB-C. Směrnice dopadá na téměř všechna přenosná zařízení napájená kabelem s výkonem do 100 W. Kromě telefonů a tabletů se jedná například o sluchátka, reproduktory, navigační systémy, digitální fotoaparáty či čtečky e-knih. Pravidla budou platit i pro výrobky společnosti Apple, která byla dlouholetým odpůrcem této směrnice. Na notebooky se bude směrnice vztahovat až od roku 2026.

Jednotná nabíječka usnadní život spotřebitelům a podpoří ochranu životního prostředí. Pozitivní dopad bude mít i na maloobchodní prodejce a distributory nabíječek, jejichž obrat by se měl ročně zvýšit až o 457 mil. eur v důsledku toho, že spotřebitelé budou mít možnost zakoupit si nové zařízení bez nabíječky a tu si koupit samostatně. A to i v případě, že prodejci budou nabízet nabíječku jako součást balíčku s přenosným zařízením. Připravit se na tuto změnu naopak budou muset prodejci, jejichž zařízení dosud nabíjecím portem USB-C nedisponuje.

Návrh směrnice nyní ještě musí schválit Rada EU a následně bude třeba transponovat ji do českého práva. Díky rozsáhlé politické shodě se nicméně nepředpokládá, že by ke schválení v blízké době nedošlo. Prodejci telefonů a dalších přenosných zařízení, na které tato povinnost dopadne, by tak měli začít včas připravovat své provozy, výrobky a související dokumentaci na chystanou změnu.

 

Sdílet článek