Kudy se dále vydá zdanění příjmů?
Diskuze ohledně dlouhodobě očekávaného nového zákona o daních z příjmů opět nabírají na intenzitě. Materiál nově vydaný ministerstvem financí poodhalil některé prvotní úvahy o tom, jakými směry by se nová úprava mohla ubírat.
Ministerstvo financí vydalo v minulých dnech záměry prvního řešení nového zákona o daních z příjmů. Dokument nazvaný Souhrn řešení inovace regulace zdanění a zpojistnění příjmů je v zásadě teoretický a koncepční. Neobsahuje konkrétní návrhy na změny zákona, přesto naznačuje (zatím alespoň některé) cesty, kterými by se mohla daň z příjmů vydat. Deklarovaným cílem je modernizace, zjednodušení a vyčištění právní úpravy, a také posílení principu daňové neutrality.
Záměry ministerstva financí ukazují, že daňoví poplatníci by se mohli teoreticky dočkat zajímavých zjednodušení nebo i naprostých novinek, z nichž za zmínku stojí například následující:
-
Rozdělení zákonné úpravy zdanění příjmů na dva samostatné zákony.
-
Snížení počtu odpisových skupin na tři se zavedením možnosti skupinového („poolového“) odpisování podle druhu majetku.
-
Snaha zjednodušit problematiku vymezení technického zhodnocení. Přelomovým, ale účinným návrhem, který by zcela odstranil mnohdy vleklé úvahy, co je ještě oprava a co už je rekonstrukce, je stanovení procentuální hranice vstupní ceny. Ta by určovala, odkdy by se jakýkoli zásah (tedy i případná oprava) považoval za technické zhodnocení.
-
Často skloňovaná daň při odchodu (exit tax), kde se ministerstvo nebrání širší aplikaci, než která by bylo pro Česko povinná na základě legislativy EU.
-
Snaha odstranit některé koncepční neduhy současné úpravy. Jedním příkladem za všechny může být jednoznačné vymezení, zda lze určitý daňový režim použít jen pro český institut nebo i na jeho zahraniční ekvivalent.
Záměry naopak zatím nereflektují novinky na poli harmonizace daní z příjmů v podobě společného konsolidovaného základu daně (CCCTB) aktuálně navrhovaného Evropskou komisí ke konzultaci v Evropském parlamentu.
Dle současného časového harmonogramu by se poplatníci měli nové zákonné úpravy dočkat v roce 2019 s plánovanou účinností od roku 2020, kdy se očekává rovněž zavedení principu samovyměření (tj. principu, na jehož základě budou daně bezprostředně automaticky vyměřeny ve výši, v níž byly přiznány v daňovém přiznání, což mimo jiné umožní například dřívější vracení přeplatků na dani). Nový zákon o daních z příjmů zatím není ještě ani v plenkách a k jeho konečné podobě jistě povede dlouhá cesta.