Zpět na výpis

Mezinárodní výměna daňových informací se rozšiřuje o další typ

Novou povinnost sdílet informace o finančních výsledcích, vykonávaných aktivitách, počtech zaměstnanců a mnoha dalších ukazatelích přináší další připravovaná novela zákona o mezinárodní spolupráci při správě daní.

Dne 19. prosince schválila vláda další novelu zákona č. 164/2013 Sb., o mezinárodní spolupráci při správě daní. Jde o reakci na směrnici Rady 2016/881 z 25. května 2016, jejímž cílem je zavést automatickou výměnu zpráv podle zemí (tzv. Country-by Country Reporting).

Novela přináší nové povinnosti pro nadnárodní skupiny s konsolidovaným obratem vyšším než 750 mil. eur. Mateřská společnost takové nadnárodní skupiny musí podat tzv. zprávu podle zemí. Tato zpráva obsahuje mnoho údajů za všechny společnosti ve skupině. Mezi požadované údaje patří dosažené výnosy v dělení na výnosy z transakcí se spřízněnými a nespřízněnými stranami, výsledek hospodaření před zdaněním, zaplacená a splatná daň z příjmu, základní kapitál, počet zaměstnanců, hodnota hmotných aktiv a mnoho dalších.

Aby česká daňová správa věděla, zda a kde se bude zpráva za danou nadnárodní skupinu podávat, zavádí novela povinnost podat ohlášení obsahující informace o mateřské společnosti skupiny a uvést, kdo a kde bude za skupinu zprávu podávat. Ohlášení se bude podávat Specializovanému finančnímu úřadu, a to elektronicky na předepsaném formuláři. Je nutno ho podat do konce prvního vykazovaného období. To by v případě, kdy prvním vykazovaným obdobím bude kalendářní rok 2016, znamenalo podat ohlášení do 31. prosince 2016. Novela ještě není schválená a není platná, přechodné ustanovení proto stanovuje, že pro všechna období, která skončí do 30. září 2017, se ohlášení podá do 30. září 2017. Ohlášení se podává pouze jednou – za první vykazované období. Následně se hlásí pouze změny, a to vždy do 15 dnů od chvíle, kdy ke změně došlo.

Pokud bude reportující entitou celé skupiny česká společnost, zprávu bude podávat Specializovanému finančnímu úřadu, a to do 12 měsíců od konce posledního dne vykazovaného období. Tedy v případě roku 2016 jakožto prvního vykazovaného období do 31. prosince 2017. 

V případě, že česká mateřská společnost nedodrží svoji povinnost podat zprávu, hrozí jí dle návrhu zákona pokuta až do výše 1,5 mil. korun. V současném znění novely se počítá s účinností k 5. červnu 2017.