MLI: Česká republika volí minimalistický přístup
V polovině května vláda schválila návrh na sjednání Mnohostranné úmluvy o implementaci opatření k boji proti snižování daňového základu a přesouvání zisků ve vztahu k daňovým smlouvám. Necelý měsíc před oficiálním podpisem úmluvy se k ní připojila pouze v minimalistické variantě.
Mnohostranná úmluva neboli multilaterální instrument (dále jen MLI) je nástroj OECD, jehož hlavním cílem je zamezit zneužívání smluv o zamezení dvojímu zdanění formou přesouvání zisků do zemí s nulovým nebo nízkým daňovým zatížením.
V zásadě existují dva druhy ustanovení, která MLI nabízí: takzvané minimální standardy a volitelná ustanovení. Minimální standardy musí být obsaženy ve všech smlouvách o zamezení dvojímu zdanění. Volitelná ustanovení závisí na dohodě smluvních stran a v případě shody smluvních stran se nemusí zavádět vůbec. Doposud nebylo jasné, jaký postoj k MLI Česko zaujme. Z vládního návrhu nyní vyplývá, že Česká republika přijme pouze minimální standardy, tj. pravidlo proti zneužívání bilaterálních smluv („Principal Purpose Test“) a pravidla pro efektivnější řešení sporů dohodou („Dispute Resolution“).
Záměrem České republiky je pokrýt úmluvou všechny platné bilaterální smlouvy o zamezení dvojímu zdanění. Výjimkou je smlouva s Jižní Koreou, která již požadovaná ustanovení obsahuje. V konkrétní bilaterální smlouvě se změny uplatní pouze v případě, že i druhý smluvní stát podřadí tuto smlouvu pod režim úmluvy a oba státy budou souhlasit s identickým zněním daného ustanovení. Jak se úmluva projeví v konkrétních bilaterálních smlouvách, bude výsledkem dalších dvoustranných jednání. Může tedy nakonec dojít k širší implementaci než v rozsahu pouhých minimálních standardů, jak nyní navrhuje Česká republika.