Zpět na výpis

Návrh nového zákona pro neziskový sektor

Dlouho očekávaný návrh zákona o statusu veřejné prospěšnosti je tady. Jeho cílem je zvýšení transparentnosti a důvěryhodnosti neziskových organizací. Toho se má dosáhnout zápisem statusu veřejné prospěšnosti do veřejného rejstříku. Ačkoliv občanský zákoník s možností získání statusu veřejné prospěšnosti počítá, neexistuje zatím právní předpis, na jehož základě by bylo možné tento status do veřejného rejstříku zapsat. To se má nyní změnit.

Podle občanského zákoníku je veřejně prospěšnou právnická osoba, jejímž posláním je přispívat vlastní činností k dosahování obecného blaha, pokud na její rozhodování mají podstatný vliv jen bezúhonné osoby, nabyla majetek z poctivých zdrojů a své jmění hospodárně využívá k veřejně prospěšnému účelu. Taková právnická osoba má pak právo na zápis statusu veřejné prospěšnosti do veřejného rejstříku. Musí však rovněž splnit podmínky stanovené jiným právním předpisem. Ten ale v současné době chybí. Teprve koncem minulého roku schválila vláda nový návrh zákona o veřejné prospěšnosti. Navrhovaná účinnost je 1. ledna 2018.

Cílem zákona je zjednodušit a zpřehlednit pohled na neziskový sektor. Případným dárcům a podporovatelům by na základě statusu veřejné prospěšnosti mělo být zřejmé, zda daná osoba skutečně slouží veřejně prospěšným účelům. Přijetí zákona o statusu veřejné prospěšnosti tak může významně ovlivnit neziskový sektor. Zákon přesněji upravuje podmínky, které musí právnická osoba pro zápis statusu veřejné prospěšnosti do veřejného rejstříku splnit. Klíčovým kritériem je požadavek neziskovosti, podle kterého může status veřejné prospěšnosti získat jen právnická osoba, jež nerozděluje zisk, nevyplácí vypořádací podíl a omezuje výplatu likvidačního zůstatku. Osoba s tímto statusem bude povinna zřídit kontrolní orgán, který bude dohlížet na její činnost. Návrh zákona rozvádí i požadavek na bezúhonnost členů orgánů a osob podílejících se na vedení veřejně prospěšných organizací, který obecně stanovuje i občanský zákoník. 

Osoby se zapsaným statusem veřejné prospěšnosti budou povinny vyhotovit každoročně podrobnou zprávu o své činnosti. Ta bude obsahovat například přehled nákladů na vlastní správu, zhodnocení dosažení cílů, součet odměn vyplácených členům orgánů apod. Navrhovaný zákon stanovuje i speciální pravidla pro ověření účetní závěrky auditorem a pravidla o střetu zájmů členů orgánů, zakladatelů a dalších osob organizace se zapsaným statusem.

Návrh zákona ani občanský zákoník neomezují osoby, jež mohou status získat. Při splnění zákonných podmínek budou mít možnost o zápis statusu žádat nejen typicky neziskové organizace, jako jsou například ústavy, ale také obchodní korporace a jiné právnické osoby.