Poslanecká sněmovna schválila návrh novely Lex Ukrajina
Poslaneckou sněmovnou prošel 18. prosince 2024 návrh novely zákona, který umožní prodloužit dočasnou ochranu ukrajinským občanům. Někteří z nich nově dosáhnou na speciální dlouhodobý pobyt. Novela zvaná také jako „Lex Ukrajina VII“ obsahuje i další novinky, například zpřísnění podmínek pro získání českého občanství pro ruské občany žijící v ČR.
V souvislosti s ruskou invazí v roce 2022 a ozbrojeným konfliktem, který od té doby probíhá, umožnila Česká republika, stejně jako ostatní země EU, přidělovat osobám prchajícím z Ukrajiny status dočasné ochrany. Za téměř tři roky trvání války využívá v EU dočasnou ochranu téměř 4,5 milionu uprchlíků, přičemž jen v České republice je takto registrovaných přes 350 tisíc osob.
Od začátku letošního roku mají držitelé dočasné ochrany opět dostat možnost zaregistrovat se k jejímu prodloužení, a to do března 2026. Kromě toho však nová úprava umožní držitelům dočasné ochrany, kteří splní stanovené podmínky, vyjádřit zájem o tzv. zvláštní dlouhodobý pobyt s platností pět let.
Prodloužení dočasné ochrany do roku 2026
Proces prodloužení dočasné ochrany bude naprosto totožný jako v předchozích letech a bude se tedy skládat ze dvou částí. Nejprve bude nutné provést registraci na internetových stránkách MV ČR, kde žadatelé projeví zájem o prodloužení dočasné ochrany. Po úspěšné registraci získají termín návštěvy pracoviště MV ČR, kde jim bude vlepen nový vízový štítek dočasné ochrany platný do března 2026. Online registrace zatím kvůli průtahům v legislativním procesu zahájena nebyla, nicméně měla by být spuštěna co nejdříve.
Zvláštní dlouhodobý pobyt
Všichni současní držitelé dočasné ochrany, kteří si jí v roce 2025 prodlouží a pobývají na jejím základě v ČR po dobu alespoň 2 let, budou moci zažádat o dlouhodobý pobyt. Aby ho získali, musí nejprve sami projevit zájem a splnit předepsané zákonné podmínky jako trestní bezúhonnost, ekonomická nezávislost, plnění školní docházky a další.
Registrace k udělení zvláštního dlouhodobého pobytu by měla zahájena do poloviny roku 2025. V případě rodin bude nutné, aby manželé a jejich nezletilé děti vyjádřili zájem o zvláštní dlouhodobý pobyt společně. Rodiny tedy budou moci o dlouhodobý pobyt zažádat až poté, co všichni jejich členové splní náležité podmínky. Jakmile se tak stane, bude registrace probíhat obdobně jako registrace k prodloužení dočasné ochrany. Žadatelům bude přidělen termín snímání biometrických údajů, po kterém bude možné vydat kartu povolení k pobytu.
Výhody zvláštního dlouhodobého pobytu
Vedle nadstandardní doby platnosti pobytového oprávnění, budou mít držitelé také nadále volný přístup na trh práce a nebudou muset podstupovat adaptačně integrační kurz. Zvláštní dlouhodobý pobyt tak jeho držitelům nabízí jistotu a stabilitu s možným výhledem získání trvalého pobytu.
Cizinci, kteří podmínky nesplní, setrvají s institutem dočasné ochrany do doby, než ke splnění podmínek dojde a budou moci na dlouhodobý pobyt přejít.
Zpřísnění podmínek nabytí českého občanství občanům Ruské federace
Novela zákona obsahuje dodatek zpřísňující možnost nabytí státního občanství pro občany Ruské federace. Nově zákon ukládá povinnost prokázat pozbytí ruského občanství. Vzhledem ke složitosti podmínek, za kterých je možné pro Rusy žijící v zahraničí vzdát se ruského občanství, se tento dodatek stal předmětem dlouhé diskuze, přičemž odpůrci argumentují jeho potenciálně diskriminační povahou.
Další kroky legislativního procesu
Návrh zákona po schválení Sněmovnou putoval do Senátu, který má lhůtu do 29. ledna na jeho projednání. Je tedy stále otázkou, zda bude návrh zákona přijat v současné podobě i s výše zmíněným dodatkem, nebo dojde k dalším úpravám.