Zpět na výpis

Přísnější postihy v boji proti nelegální práci

Nelegální práce je v poslední době pod drobnohledem státních kontrolních orgánů a nadále zůstává ústředním bodem jejich zájmu. I z tohoto důvodu navrhlo Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) další zpřísnění tzv. švarcsystému. Návrh zákona v současné době projednává Poslanecká sněmovna. Účinnost je přitom naplánovaná na 1. ledna 2025.

Jednou ze základních změn, kterou návrh zákona přináší, je zavedení trestu zveřejnění rozhodnutí o přestupku. Uložit jej přitom bude možné nejen pachatelům nelegální práce, ale i pachatelům zastřeného agenturního zaměstnávání. Rozhodnutí bude vyvěšeno na úřední desce Státního úřadu inspekce práce po dobu jednoho roku. Změnu MPSV odůvodňuje primárně tím, že potenciální dodavatelé odmítají s osobami, které se dopustí takto závažných přestupků, spolupracovat.

Změny se dotknou i samotného způsobu provádění kontrol. Během kontroly nebo i v rámci předcházejících přípravných úkonů budou inspektoři oprávněni pořizovat zvukové a obrazové záznamy, a to bez vědomí kontrolovaných osob. Kontroloři si tak nebudou muset vyžádat souhlas dotčených osob, ani nebudou povinni ohlásit svoji přítomnost, pokud před vlastní kontrolou provádějí neodkladné úkony. Byť se uvedené oprávnění týká všech přestupků, MPSV si od nové úpravy slibuje zejména to, že usnadní pozici inspektorů v případě kontroly nelegální práce. Často se totiž stává, že je taková kontrola – z důvodu nutnosti oznámit pořízení těchto záznamů – zmařena. Kontrolní orgány budou mít ale povinnost využívat tento institut pouze tehdy, nebude-li účelu možno dosáhnout jinak.

Zákon přinese i některá zmírnění. Nově budou jednotlivé inspektoráty oprávněny nezahájit řízení o přestupku a odložit jej, a to v případě přestupků s nízkou mírou společenské škodlivosti. To, zda kontrolní orgány přistoupí k odložení řízení, bude záviset pouze na jejich správní úvaze. Vycházet budou zejména z okolností spáchání přestupku, způsobu provedení činu nebo jeho následku. Uvedená změna se přitom bude týkat přestupků podle zákona o zaměstnanosti (např. nelegální práce) a dále přestupků podle zákona o inspekci práce.

Příjemci plnění se také nebudou muset obávat ručení za úhradu pokuty, pokud se jejich dodavatel dopustil zastřeného agenturního zaměstnávání. Podle změny účinné od ledna letošního roku totiž mohla inspekce práce vyžadovat úhradu pokuty, pokud ji nebylo možné vymoci po pachateli-dodavateli. V důsledku legislativní chyby byl ale tento institut velmi složitě aplikovatelný. Ručení za úhradu pokuty tak bude moci vzniknout pouze v případě, kdy dodavatel umožní výkon nelegální práce cizince.

Novela ještě víc usnadní boj státu proti nelegální práci. Lze se domnívat, že právní úprava se bude dále rozvíjet a postihy za nelegální práci se budou jen zpřísňovat.