Zpět na výpis

Prodej a směna kryptoaktiv: navrhuje se osvobození od daně z příjmů fyzických osob

Poslanecká sněmovna projednává návrh zákona, kterým se mění některé zákony v souvislosti s implementací předpisů EU v oblasti digitalizace finančního trhu a financování udržitelnosti (tisk 694). V rámci projednávání ve 2. čtení byl načten pozměňovací návrh na změnu zákona o daních z příjmů, který se týká osvobození příjmů fyzických osob z úplatného převodu kryptoaktiv. Případné legislativně-technické chyby by v novele mohly být opraveny v rámci třetího čtení. Plánovaná účinnost novely je od 1. ledna 2025.

Navrhované osvobození by se týkalo převodu kryptoaktiv, která v současnosti podléhají zdanění u fyzických osob zpravidla jako tzv. ostatní příjem. Nemělo by se vztahovat na kryptoaktiva, která jsou součástí obchodního majetku poplatníka. Osvobození má vycházet z podobných principů jako osvobození příjmů z úplatného převodu cenných papírů. Prvním z nich je hodnotový test pro osvobození příjmů z úplatného převodu kryptoaktiv, s výjimkou elektronického peněžního tokenu, pokud úhrn hrubých příjmů z takových prodejů za zdaňovací období nepřesáhne částku 100 tis. Kč. Druhým je časový test: osvobozeny by byly příjmy z úplatného převodu kryptoaktiva, které poplatník bezprostředně před úplatným převodem držel déle než tři roky. V případě časového testu by bylo osvobození limitováno do výše 40 mil. Kč hrubých příjmů ve zdaňovacím období; tento limit by byl posuzován v úhrnu společně s příjmy z úplatného převodu cenných papírů a podílů v obchodních korporacích.

Navrhovaná ustanovení přináší celou řadu technických a výkladových nejasností. Pozměňovací návrh neobsahuje žádné vysvětlení ohledně návrhu na zavedení osvobození příjmů z úplatného převodu kryptoaktiv. Nejsou tedy k dispozici žádná vodítka, která by objasňovala záměr navrhovatele a poskytovala by alespoň nějakou indikaci, proč k tomuto osvobození došlo a jak vykládat sporné části navrhované úpravy.  


Vymezení pojmu kryptoaktiva pro účely zákona o daních z příjmů

Aktuální znění zákona o daních z příjmů pojem kryptoaktivum ani elektronický peněžní token nedefinuje. Pohlíží se na ně jako na nehmotnou movitou věc. Navrhovaný zákon o digitalizaci finančního trhu (tisk 692) implementuje evropské nařízení o trzích kryptoaktiv (nařízení MiCA), které pojem kryptoaktivum vymezuje úžeji, než jak jej lze obecně chápat.

Navrhovaná změna zákona o daních z příjmů vlastní definici pojmu kryptoaktiva ani elektronického peněžního tokenu nezavádí a zároveň se v tomto ohledu ani neodkazuje na jiný zákon či pramen práva EU, jako je např. nařízení MiCA. Výklad daného pojmu by tak mohl být velmi široký.


Nepřerušení časového testu pro osvobození v případě výměny kryptoaktiva vydavatelem

Navrhovaná ustanovení pro osvobození z velké části přejímají textaci, kterou zákon o daních z příjmů využívá v případě osvobození příjmů z úplatného převodu cenných papírů. V případě cenných papírů je mimo jiné stanoveno, že v případě výměny akcie emitentem za jinou akcii o celkové stejné jmenovité hodnotě se pro účely časového testu pro osvobození doba držby nepřerušuje. V tomto případě je tedy klíčová skutečnost, že se nemění jmenovité hodnoty vyměňovaných akcií, jak judikoval i Nejvyšší správní soud v řadě rozsudků.

Dle navrhovaného znění by v případě osvobození úplatného převodu kryptoaktiv nedocházelo k přerušení časového testu v případech, kdy vydavatel mění kryptoaktivum za jiné kryptoaktivum, a to bez jakéhokoli dalšího omezení. Na rozdíl od limitace u výměny cenných papírů by tak v případě kryptoaktiv mohlo (bez přerušení časového testu) docházet k neomezené výměně kryptoaktiv vydavatelem, a to bez ohledu na vyměněný typ či hodnotu kryptoaktiva. 


Chybějící přechodná ustanovení

Přechodná ustanovení obecně mají zvyšovat právní jistotu a zajišťovat předvídatelnost, kontinuitu a stabilitu právního prostředí. V návrhu změny zákona však nejsou žádná přechodná ustanovení, která by upravovala např. to, že by se nová právní úprava použila pouze pro kryptoaktiva nabytá poplatníkem až po účinnosti novely (tj. od 1. ledna 2025). Při absenci přechodných ustanovení by se tedy nové znění zákona mělo aplikovat i na kryptoaktiva nabytá přede dnem účinnosti novely.