Průzkum KPMG: Jak daňová oddělení v ČR drží krok s digitalizací?
Aktuální průzkum KPMG ukázal, že daňová oddělení ve společnostech v ČR jsou obecně spokojena se správou daňové agendy, přetrvávají však rezervy v zavádění nových technologií; například robotickou automatizaci procesů implementovalo dosud jen 8 % respondentů. Finančních a daňových manažerů jsme se vedle spokojenosti se správou daňové agendy zeptali také na využívané technologie a míru digitalizace jednotlivých procesů. Průzkum jsme provedli v rámci naší iniciativy Tax Technology & Transformation, která pomáhá společnostem při modernizaci a digitalizaci daňových procesů.
Průzkumu se účastnilo přes šest desítek společností a skupin, z nichž 55 % představovaly velké společnosti s počtem zaměstnanců převyšujícím 500. Výsledky ukazují, že většina respondentů je se správou daňové agendy ve své společnosti spíše nebo velmi spokojena. Naopak nespokojenost vyjádřilo jen 16 % společností. Tři pětiny kombinují v daňové agendě interní „daňaře“ a externí poradce, jedna pětina se spoléhá výlučně na interní zdroje a poslední pětina plně na poradce.
Technologiím vládne Excel
Pokud jde o technologie, lze bez nadsázky říct: „Excel is the king.“ Přestože se technologie v oblasti správy daní rychle rozvíjejí, excelové nástroje a výpočtové soubory jako alespoň jednu z technologií využívá přes 83 % respondentů. Ze systémů ERP (Enterprise resource planning) dominuje SAP (34 %). Čtvrtina dotazovaných společností využívá další aplikace či software vytvořený na míru. V daňových odděleních se uplatňují i další nástroje jako Power BI, Microsoft Dynamics 365 či Microsoft Azure. Robotickou automatizaci procesů využívá pouze 8 % respondentů.
Oblasti, kde technologie vedou i kde zaostávají
Premiantem automatizace je oblast DPH – příprava kontrolních hlášení a daňových přiznání (obojí přes 60 %), dobře si vede rovněž mzdová agenda. Naopak nejvíce manuální práce vyžadují kalkulace splatné a odložené daně z příjmů, vedení evidence dlouhodobého majetku a oblast převodních cen. Zpracování a zaúčtování faktur poněkud polarizovalo naše respondenty – umístilo se totiž na pomyslné bronzové příčce, jak v otázce na nejvíce automatizované procesy, tak v otázce na procesy s největšími manuálními zásahy.
Digitalizace jako příležitost
Průzkum KPMG ukazuje, že ředitelé a manažeři daňových oddělení si uvědomují, že inovace pomáhají správu daňové agendy značně zefektivnit, a využívají širokou škálu nových technologií. Nicméně stále existují oblasti, které vyžadují více manuální práce a jejich digitalizace by snížila administrativní zátěž a přinesla úspory.