Revoluce ve správě dat? Nový zákon slibuje průlom v přístupu k datům veřejné správy
Budou mezi úřady obíhat data, nikoliv občan, jak slibovala vláda ve svém programovém prohlášení? Digitální a informační agentura v dubnu zveřejnila návrh nového zákona o správě dat a o řízeném přístupu k datům. Cílem je efektivní předávání dat mezi veřejnou správou a soukromým sektorem.
Veřejná správa disponuje obrovským množstvím dat s významným informačním potenciálem, který však zůstává nevyužitý. Přístup k datům nemají v současné době nejen vnější subjekty, jako jsou vědci, výzkumníci či novináři, ale mnohdy ani úřady mezi sebou navzájem. Samy úřady navíc mnohdy neví, jakými daty disponují. To by se mělo změnit.
Nový zákon si klade za cíl řešit přetrvávající problémy spojené s nevhodnou praxí nakládání s daty a nastavit legislativní pravidla pro přístup k datům. Navrhuje se zavedení řízeného přístupu, který opětovně umožní přístup k datům nebo k jejich odvozeninám pro zákonem předvídané účely ve veřejném zájmu a zároveň zajistí bezpečnostní opatření před nepřiměřenými zásahy do chráněných práv (např. u dat obsahujících osobní údaje, obchodní tajemství nebo duševní vlastnictví třetích stran).
Povinné subjekty budou mít nově obecnou povinnost řádně spravovat data, udržovat datovou suverenitu, popisovat data a vést katalog dat. Zažádat o řízený přístup k datům budou moci subjekty pro účely vědeckého výzkumu, výkonu práva na svobodu projevu a práva na informace, zajištění transparentnosti a kontroly veřejné správy nebo pro výukové a vzdělávací účely. Žádosti o zajištění řízeného přístupu k datům bude posuzovat Digitální a informační agentura.
Bude-li zákon přijat, dočkáme se pravděpodobně možnosti zjistit, jakými údaji ten který úřad disponuje, a zajistit si k těmto datům přístup.