Zpět na výpis

Směrnice ViDA: klíčové změny v DPH a jejich dopad na podnikání v EU

Evropská unie dosáhla významného milníku v oblasti daňové politiky, když při zasedání Rady ECOFIN na začátku listopadu 2024 schválila balíček opatření zaměřených na modernizaci pravidel DPH, známý jako směrnice ViDA (VAT in the Digital Age). Tento krok přichází po téměř dvou letech intenzivního jednání a navzdory obstrukcím několika členských států. Představuje důležitý posun v digitalizaci, boji proti daňovým podvodům a zjednodušení administrativních povinností pro daňové subjekty.


Digitální výkaznictví a e-invoicing

Jedním z klíčových prvků nového balíčku je zavedení systému digitálního výkaznictví DPH v (téměř) reálném čase prostřednictvím elektronické fakturace. Tento systém má být plně implementován do roku 2030 na intrakomunitární (unijní) transakce, čímž se nahradí souhrnné hlášení. Nejpozději v roce 2035 se změny dotknou také vykazování tuzemských transakcí a tím dojde k nahrazení kontrolního hlášení. Tento krok umožní rychlejší a přesnější sledování nejen toku zboží a služeb, ale i plateb za tato plnění. Podniky budou povinny automaticky oznamovat údaje o transakcích svým správcům daně, což zvýší kvalitu dat dostupných pro daňové orgány a tím i napomůže v boji proti podvodům v oblasti DPH. 

Na základě dohody Rady ECOFIN bude pro elektronickou fakturaci využita společná šablona Standard EN 16931. Lhůta pro nahrání e-faktury do systému byla prodloužena oproti původnímu návrhu na 10 dní od uskutečnění transakce nebo přijetí platby (podle toho, co nastane dříve). Možnost vystavovat souhrnné daňové doklady na měsíční bázi zůstane za určitých podmínek zachována. Do systému budou muset být souhrnné daňové doklady nahrány do 10 dní po skončení kalendářního měsíce. 



Digitální (online) platformy

Další významnou změnou je zavedení institutu domnělého poskytovatele pro online platformy. Tento institut má zajistit, že platformy nebudou uvalovat DPH pouze na službu, kterou poskytly (službu propojení nabídky a poptávky – tj. službu online platformy), ale i na plnění „nakoupené“ od jednotlivých poskytovatelů nabízených služeb, a to i od neplátců DPH. Uvedený režim se má využívat při poskytování služeb krátkodobého pronájmu ubytování a přepravy cestujících. Tento krok má zajistit spravedlivější konkurenční prostředí mezi tradičními a digitálními službami a zvýšit výběr DPH v sektoru digitální ekonomiky.


Rozšíření režimu jednotného správního místa pro účely DPH

Nová pravidla také rozšiřují systém jednotného správního místa pro účely DPH (např. o přemístění vlastního zboží mezi členskými státy EU). To podnikům umožní snazší registraci (nezbytná bude pouze jedna registrace namísto nutnosti se registrovat k DPH v každém členském státě) a zjednoduší odvod DPH v tomto režimu u vybraných transakcí (zboží a služeb) napříč členskými státy EU. Tím se sníží náklady daňových subjektů spojené s registrací k DPH v různých zemích. 


Další souvislosti a implementace v ČR

Postoj Ministerstva financí ČR je spíše pasivní. Podle informací od zástupců finanční správy bude Česko směrnici ViDA implementovat až povinně, využití dobrovolné implementace před termínem se neočekává. Nyní bude celý balíček opatření projednávat Evropský parlament. Po formálním přijetí a zveřejnění v Úředním věstníku EU vstoupí nová pravidla v platnost. 

Očekává se, že tato opatření přinesou významné zjednodušení v oblasti správy DPH a podpoří konkurenceschopnost evropských podniků v digitálním věku. Fáze nastavení e-invoicingu na straně daňových subjektů i finanční správy však bude náročná jak finančně, tak technicky. Jednotné registrace v EU bychom se měli dočkat od roku 2027, nová pravidla pro ekonomiku platforem by měla začít platit k červenci 2028 a digitální výkaznictví by mělo vstoupit v platnost v roce 2030.