Sněmovna schválila dočasné snížení spotřební daně z nafty a benzínu

Ve snaze zmírnit dopady energetické krize v oblasti cen pohonných hmot předložila vláda novelu zákona o spotřebních daních, díky které se má od 1. června do 30. září 2022 dočasně snížit spotřební daň z motorové nafty a bezolovnatého benzínu o 1,50 Kč na litr. Spotřební daň z litru benzínu by tak klesla z 12,84 Kč na 11,34 Kč, u nafty z 9,95 Kč na 8,45 Kč.

Vzhledem k tomu, že spotřební daň vstupuje i do výpočtu DPH z pohonných hmot, mohlo by se toto opatření na cenových totemech čerpacích stanic projevit snížením cen až o 1,80 Kč na litr. Ministerstvo financí plánuje kontrolovat ceny u distributorů pohonných hmot, tedy plátců spotřební daně, aby tak ohlídalo, že se snížená daň promítne do konečných cen pro řidiče.

Snížení spotřební daně se dotkne jen benzínu a nafty, které budou v období od 1. června do 30. září 2022 uvedeny do tzv. volného daňového oběhu. Neuplatní se na ty minerální oleje, které sice budou v tomto období vyrobeny, nicméně nebudou v daném období uvedeny do volného daňového oběhu.

Dočasně se také snižují některé výše vratek spotřební daně z motorové nafty spotřebované v zemědělské prvovýrobě (tzv. zelené nafty), a to na základě unijních minimálních sazeb stanovených směrnicí o zdanění energií. Výše vratky se proto má dočasně snížit z 8,50 Kč na 7,30 Kč za litr.

Novela je projednávána ve zrychleném legislativním procesu, Sněmovna ji schválila v úterý 26. dubna. Po potvrzení Senátem by mohla nabýt účinnosti 1. června 2022.
 

Sdílet článek