Sněmovna schválila novelu zákona o DPH
Poslanecká sněmovna schválila vládní návrh zákona, kterým se mění některé zákony v oblasti daní včetně zákona o DPH a daňového řádu. Novely obou zákonů mají nabýt účinnosti 1. dubna 2017. Shrnutí nejvýznamnějších změn v oblasti DPH se zaměřením na problematiku mank/škod a poukázek přinášíme níže.
Nedoložená manka a škody
Stávající zákon o DPH neobsahuje definici mank a škod a neuvádí ani, jak by měly být v rámci uplatňování DPH ošetřeny. Judikatura opakovaně potvrdila, že případy nedoložených mank, zničení, ztrát nebo odcizení obchodního majetku se posuzují jako použití pro účely nesouvisející s ekonomickou činností plátce, a tedy by měla být odvedena DPH na výstupu (pokud byl při nákupu uplatněn nárok na odpočet).
Novela zákona o DPH nově přímo zakotvuje postup, jak aplikovat DPH v případech nedoložených mank, zničení, ztrát nebo odcizení obchodního majetku. Zavádí povinnost vyrovnat původně uplatněný nárok na odpočet DPH na vstupu. Bude ovšem platit časový limit, po který bude nutné úpravu provést – 3 roky pro zásoby a drobný majetek, 5 (případně 10) let pro majetek dlouhodobý. Povinností plátce bude v takovém případě prokázat stáří obchodního majetku. Na některé otázky přesto nadále nebude zcela jasná odpověď: například u zaměnitelných zásob může být problematické jednoznačně přiřadit původně uplatněný nárok na odpočet. Vyvstává pak otázka, zda lze upravit odpočet například na základě skladové ceny, ve které jsou zásoby aktuálně evidovány. Jsou-li manka a škody plátcem řádně doloženy, zůstává postup i po novele nezměněn, tedy není potřeba původní odpočet daně upravovat.
Povinnost odvést DPH z přijatých záloh
V návaznosti na rozsudky Evropského soudního dvora obsahuje novela výčet údajů, které musí být u plnění známy ke dni přijetí zálohy, aby vznikla povinnost přiznat DPH ještě před uskutečněním plnění. Jedná se o tyto informace: (i) zboží či služba, které jsou předmětem plnění, (ii) sazba a (iii) místo plnění. Tato úprava zákona o DPH je v souladu s novou směrnicí upravující vouchery, kterou Evropská rada přijala v červnu 2016. Změny by měly být od roku 2019 také součástí směrnice EU upravující DPH.
U jednoúčelové poukázky, kde jsou známy všechny výše uvedené parametry (např. voucher na ubytování v předem určeném hotelu), nastává povinnost odvést DPH již k okamžiku přijetí úplaty. Následné uplatnění poukázky není pro účely DPH relevantní. Otázkou nicméně stále zůstává, jaké konkrétní informace je nutné mít o předmětu plnění pro jeho „přesné“ vymezení. Musí se úplata vztahovat ke konkrétnímu zboží či službě nebo je pro přesné vymezení dostačující znalost sazby DPH?
V případě víceúčelového voucheru (např. dárková poukázka obchodního domu na nákup různého zboží, u kterého se uplatňují různé sazby daně) je pro účely DPH relevantní až okamžik uplatnění poukázky, tj. okamžik dodání určitého zboží nebo poskytnutí určité služby.
Další změny
- V rámci boje proti daňovým podvodům rozšiřuje novela uplatnění lokálního reverse-charge na poskytnutí pracovníků pro stavební nebo montážní práce a rovněž různé formy nucených dodání majetku.
- Novela zavádí institut nespolehlivé osoby a rozšiřuje ručení na případy, kdy je úplata za zdanitelné plnění poskytnuta ve virtuální měně.
- Dále dochází k úpravě v definici dlouhodobého majetku, v důsledku které se budou pro majetek pořizovaný formou finančního leasingu uplatňovat stejná pravidla jako pro majetek pořizovaný standardně.
- Ruší se speciální pravidla pro společnost (dříve sdružení bez právní subjektivity) a za osobu povinnou k dani se bude nově považovat podílový fond a podfond investičního fondu.
- Zdanitelné plnění poskytované po dobu delší než 12 měsíců, u něhož nebude během tohoto období přijata úplata s povinností přiznat DPH, se má považovat za uskutečněné nejpozději posledním dnem každého kalendářního roku.
Úrok z daňového odpočtu
Novela daňového řádu, schválená v rámci tohoto daňového balíčku, obsahuje mj. ustanovení zvyšující úrok vyplácený plátci v případě, že mu správce daně nepřiměřeně dlouho zadržuje nadměrný odpočet DPH.
Nově se úrok bude vztahovat nejen na zadržování nadměrného odpočtu v rámci postupu k odstranění pochybností, nýbrž i v rámci daňové kontroly. Zkracuje se také délka, po kterou může správce daně v rámci postupu k odstranění pochybností odpočet „beztrestně“ zadržovat, a to z 5 měsíců na 4 měsíce od konce lhůty pro podání přiznání. Úrok bude vyplácen ve výši roční repo sazby České národní banky zvýšené o 2 procentní body oproti stávajícímu jednomu procentnímu bodu.
Přestože lze pochybovat o dostatečnosti výše úrokové sazby (zejména ve srovnání se sazbou úroků z prodlení v případě pochybení ze strany plátce), jde jednoznačně o krok správným směrem.