Zpět na výpis

Úrok ze zadržovaných nadměrných odpočtů: stále ještě není pozdě

Tento měsíc to budou právě dva roky od doby, kdy Nejvyšší správní soud vydal průlomové rozhodnutí ve věci Kordárna. Potvrdil, že plátce DPH má za dobu zadržování nadměrných odpočtů správcem daně nárok na úrok ve výši více než 14 %. Od této první vlaštovky se na poli judikatury odehrála řada dílčích soubojů daňových subjektů s finančními úřady. Všechny zatím dopadly pro plátce daně vítězně. Ti, kteří dosud váhali, mohou požadavek na přiznání úroku vůči správci daně stále ještě vznést.

Rozsudek Kordárna komentovala z pochopitelných důvodů finanční správa jako ojedinělý případ, který nemá charakter ustálené judikatury a jeho závěry tudíž nelze v jiných případech aplikovat. V mezidobí se však se závěry tohoto rozsudku ztotožnila či se na ně přímo odvolala řada dalších českých soudů a pozice finanční správy v tomto ohledu dostává trhliny. Pozitivně dopadl i paralelně vedený spor na Slovensku (případ Kovozber), ke kterému své rozhodnutí o předběžné otázce poskytl i Soudní dvůr Evropské unie.

Kromě toho nastal v mezidobí posun i v oblasti legislativní – na rozsudek Kordárna reagovala finanční správa rychlým, ale ukvapeným zavedením úroku ve výši 1 %, který však náleží pouze za zadržování nadměrných odpočtů u postupů k odstranění pochybností zahájených po 1. lednu 2015. To, že ani dřívější úplná absence legislativní úpravy úroku ani jeho stávající nastavení nejsou v souladu s evropským právem, v podstatě finanční správa nyní sama přiznává – v legislativním procesu je totiž novela, která má od roku 2017 parametry úroku výrazně upravit ve prospěch daňových subjektů.

Na rozdíl od nejasné situace před dvěma lety objasňuje již výklad judikatury i další související otázky. Například procesní postup, jak nárokování úroku ze zadržovaného nadměrného odpočtu v praktické rovině provést. A hlavně – mezi odbornou veřejností nedávno probleskly zprávy o tom, že jednomu plátci již finanční úřad v návaznosti na jeho úspěšné soudní tažení úrok přiznal.

Nastala tedy doba, kdy je vhodné znovu zvážit, zda se do souboje s finančním úřadem o úroky přece jen nepustit. Poslední vývoj naznačuje, že počáteční skepse nebyla na místě a šance na úspěch mohou být reálné. Při zvolení vhodného procesního postupu lze žádat úroky i zpětně za odpočty zadržované v minulosti, od jejichž vrácení uplynulo i několik let. Rádi s vámi prodiskutujeme konkrétní situaci, její případná úskalí a navrhneme kroky, jak vznést požadavek na úrok. U vyšších částek zadržovaných odpočtů možnost získat 14% úrok za úvahu určitě stojí.