Nevyhovuje vám banka, u které máte platební účet? Nezoufejte, již od března bude její změna velmi snadnou záležitostí. Díky novele zákona o platebním styku, která implementuje evropskou směrnici 2014/92/EU, budete mít také lepší přehled o výši poplatků u jednotlivých bank. Před uzavřením smlouvy totiž zájemci dostanou dokument, v němž budou uvedeny informace o poplatcích za služby spojené s platebním účtem. Novela zároveň upravuje i podmínky pro provoz internetových srovnávacích stránek, aby jejich výsledky byly objektivní.
Switching, tedy změna platebního účtu, bude možný prostřednictvím formuláře, který poskytne klientovi banka, k níž bude chtít svůj účet převést. Zároveň zákon jasně nastaví povinnosti dosavadní i nově zvolené banky, a to spolu se lhůtami, ve kterých mají banky tyto povinnosti splnit. Na základě informací uvedených ve formuláři tak banky za klienta vše vyřídí, včetně převodu trvalých příkazů a inkas. Pro klienty to znamená jistotu, že je při změně účtu nebudou čekat ze strany banky administrativní obstrukce. Za provedení změny účtu bude moci banka požadovat pouze přiměřenou úplatu, jež musí odpovídat jejím skutečným nákladům. Banky však nebudou povinny provést změnu účtu v případě, kdy bude původní účet veden v jiné měně než účet nový.
Další novou povinností je předložení informací o poplatcích za služby spojené s vedením platebního účtu, a to s dostatečným předstihem před uzavřením smlouvy. Tyto informace musí banka poskytnout bezplatně v samostatném dokumentu všem, kteří o ně požádají. Zároveň musí být výše poplatků uvedena na internetových stránkách banky a dostupná na všech jejích pobočkách. Cílem je dostatečná informovanost a ochrana uživatelů platebních účtů.
Nová pravidla budou platit rovněž pro srovnávání výše poplatků za vedení platebních účtů prostřednictvím internetových stránek. Provozovatelé těchto stránek budou muset zajistit rovné zacházení se všemi bankami, a tedy provádět srovnání pouze na základě jasných a objektivních kritérií. Uváděné informace pak budou muset být pravdivé, určité a srozumitelné. Proto bude nutná i pravidelná aktualizace obsažených údajů. Za účelem zajištění efektivní kontroly budou mít provozovatelé povinnost před zahájením provozu srovnávacích stránek informovat o svém záměru Českou obchodní inspekci a Českou národní banku. Zároveň budou povinni zavést vhodné postupy pro řešení případných podnětů ohledně nesprávnosti výsledků srovnání.