Zpět na výpis

Zaměstnavatelé budou muset zveřejňovat výši mezd

Evropská unie učinila významný krok k odstranění rozdílů v odměňování mezi muži a ženami a posílení rovnosti na pracovišti. Směrnice EU 2023/970, přijatá 24. dubna 2023, přináší revoluční změny v oblasti transparentnosti odměňování a ochrany práv zaměstnanců. Členské státy mají povinnost směrnici promítnout do svého právního řádu do 7. června 2026.

V současné době činí průměrný rozdíl ve mzdách mužů a žen v Evropské unii 12 %. V České republice je to dokonce 18 %. Jedním z hlavních cílů nové směrnice je tak zvýšení transparentnosti odměňování. Zaměstnavatelé v EU budou povinni zveřejňovat informace o počáteční odměně nebo jejím rozpětí pro jednotlivé pozice. Uchazeči o zaměstnání tak budou mít přístup k informacím, které jim umožní vyjednávat o spravedlivé odměně. Směrnice zároveň zakazuje ptát se uchazečů na jejich předchozí odměnu, což by mělo zamezit pokračování nerovného zacházení z předchozích pracovněprávních vztahů.

Zkrátka nepřijdou ani stávající zaměstnanci. Ti budou mít nově právo na informace o své individuální úrovni odměny a o průměrných úrovních odměňování rozdělených podle pohlaví pro kategorie zaměstnanců, kteří vykonávají stejnou práci nebo práci stejné hodnoty jako oni. Zaměstnavatelé navíc budou povinni zajistit svým zaměstnancům snadný přístup ke kritériím, která se používají ke stanovení odměn, úrovní odměňování a postupu v odměňování. 


Povinné podávání zpráv o rozdílech v odměňování

Směrnice zavádí povinnost pro velké zaměstnavatele, kteří mají více než 100 zaměstnanců, podávat zprávy o rozdílech v odměňování mezi muži a ženami. Zaměstnavatelé s více než 250 zaměstnanci tak budou činit každoročně, ti menší pak každé tři roky. Pokud rozdíly v odměňovaní přesáhnou 5 %, zaměstnavatel bude povinen přijmout opatření k jejich odstranění.


Náhrada škody v případě diskriminace

V případě diskriminace bude zaměstnanec moci požadovat po zaměstnavateli náhradu škody, která mu vznikla v důsledku porušení povinností rovného odměňování. Výše náhrady se bude odvíjet od toho, v jaké situaci by zaměstnanec byl, kdyby k diskriminaci nedošlo. Důkazní břemeno bude přitom přeneseno na zaměstnavatele, který by případně musel prokázat, že k diskriminaci ve vztahu k odměňování nedošlo.

Protože český návrh zákona dosud není k dispozici, budeme si na konečnou podobu muset ještě počkat.