Zpět na výpis

Zemětřesení na poli pracovního práva poprvé udeří v červenci

Dlouholeté úsilí o přijetí tzv. velké novely zákoníku práce přineslo své ovoce. Vládní návrh úspěšně prošel legislativním procesem a byl vyhlášen ve Sbírce zákonů pod číslem 285/2020. Účinnosti nabyde 30. července 2020 s tím, že některá ustanovení, například úprava dovolené a sdílená pracovní místa, budou účinná až od 1. ledna 2021. 

Pomyslnou vlajkovou lodí novely zůstala koncepční úprava dovolené. Nově bude založena na týdenní pracovní době zaměstnance s tím, že výměra bude ve výsledku vyjádřena v hodinách. Nové nastavení by mělo být podle zákonodárců spravedlivější zejména pro zaměstnance, kteří pracují v různě dlouhých směnách. Dochází také k úpravě krácení dovolené. Zatímco dnes může zaměstnavatel krátit dovolenou za neomluveně zmeškanou směnu o jeden až tři dny, nově ji bude možné krátit jen o počet skutečně zameškaných hodin. 

Součástí novely je i institut sdíleného pracovního místa. V rámci snahy o sladění rodinného a pracovního života budou mít dva nebo více zaměstnanců možnost sdílet jedno pracovní místo a střídat se na něm v rámci své pracovní doby, kterou si sami rozvrhují. Na sdílení pracovního místa se každý ze zaměstnanců musí písemně dohodnout se zaměstnavatelem, přičemž kratší pracovní doby zaměstnanců sdílejících jedno pracovní místo nesmí v souhrnu přesáhnout stanovenou týdenní pracovní dobu. 

Novela dále reaguje na praktické problémy, které jsou spojené s doručováním písemností zaměstnancům. Kupříkladu pro možnost poštovního doručení má napříště stačit, aby se zaměstnavatel pokusil doručit zaměstnanci písemnost na pracovišti. „Nahánět“ zaměstnance doma nebo kdekoliv jinde již nebude nutné. 

Součástí novely je rovněž zrušení povinnosti zaměstnavatele vydat zaměstnanci potvrzení o zaměstnání v případě ukončení dohody o provedení práce (výjimkou jsou dohody, které zakládají účast na nemocenském pojištění, nebo u kterých je prováděn výkon rozhodnutí srážkami ze mzdy). Novela také navyšuje jednorázové odškodnění pozůstalých na nejméně dvacetinásobek průměrné mzdy v národním hospodářství. V neposlední řadě obsahuje úpravu transponující evropskou směrnici o vysílání pracovníků. 

Pozměňovacím návrhem se do novely dostala i úprava pracovního volna pro táborové vedoucí a jiné osoby pořádající akce pro děti a mládež. Pro účast na těchto akcích bude zaměstnancům nově náležet placené volno v délce až jednoho týdne v kalendářním roce. Maximální náhrada mzdy, na kterou budou mít zaměstnanci nárok, bude navázaná na průměrnou mzdu v národním hospodářství za předchozí rok. V tomto rozsahu bude také zaměstnavatelům na náhrady mezd přispívat stát. 

Novela zákoníku práce přináší poměrně zásadní změny v pracovním právu, se kterými se budou muset zaměstnavatelé vypořádat. Zejména koncepční úprava dovolené a sdíleného pracovního místa (ale i další novinky) bude jistě vyžadovat úpravu pracovněprávní dokumentace a vnitřních postupů. Zaměstnavatelům v tomto směru – jako vždy – rádi pomůžeme.