Změny v ochraně označení původu a zeměpisných označení
V současné době neexistuje unijní ochrana označení původu a zeměpisného označení pro řemeslné a průmyslové výrobky a minerální vody a soli. To se však již brzy stane minulostí. Uživatelé dosavadní vnitrostátní ochrany označení původu nebo zeměpisného označení těchto produktů by tak měli zpozornět.
Zrušení vnitrostátní ochrany a přechod na unijní systém
V nedávné době byla přijata dvě evropská nařízení, která povedou k úplné harmonizaci právní úpravy v oblasti označení původu a zeměpisného označení tak, že unijní úprava bude plně pokrývat označení pro všechny druhy zboží:
- na základě nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2024/1143 ze dne 11. dubna 2024 se rozšiřuje působnost unijní úpravy ochrany označení zemědělských výrobků i na minerální vody a soli, a to s účinností ode dne 13. května 2024;
- dle nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2023/2411 ze dne 18. října 2023 se na unijní úrovni harmonizují pravidla ochrany označení původu a zeměpisného označení řemeslných a průmyslových výrobků, a to s účinností od 1. prosince 2025; změna se týká např. výrobků ze dřeva, kůže, šperků, textilií, skla nebo porcelánu.
Ochrana označení bude tedy podléhat výlučně unijní pravomoci a dosavadní vnitrostátní ochrana úplně zanikne. Nařízení však umožňuje uživatelům vnitrostátní ochrany plynulý přechod na unijní úroveň. Předpokladem je však aktivní a včasné jednání.
V této souvislosti upozorňujeme na aktuálně projednávanou novelu zákona o ochraně označení původu a zeměpisných označeních a zákona o ochraně spotřebitele připravenou Ministerstvem průmyslu a obchodu ve spolupráci s Úřadem průmyslového vlastnictví. Tato novela reaguje na přijatá nařízení s cílem adaptovat české právní předpisy na uvedené novinky.
Jak předejít ztrátě ochrany označení?
Uživatelé vnitrostátní ochrany označení, jichž se zmíněná nařízení týkají a kteří chtějí zachovat ochranu svých označení, by měli včas podat žádost o jejich unijní zápis. V případě označení pro minerální vody a soli je nutné, aby uživatelé žádost podali nejpozději do 13. května 2025. U označení pro řemeslné a průmyslové výrobky je žádost dle projednávané novely o ochraně označení původu a zeměpisných označení a zákona o ochraně spotřebitele nutné podat nejpozději do 31. srpna 2026, nicméně z procesní opatrnosti doporučujeme žádost podat co nejdříve. Pokud žádost o unijní zápis nebude podána včas, zanikne pro taková označení ochrana, a to ke dni účinnosti příslušného nařízení.
Závěrem tak lze konstatovat, že uživatelé vnitrostátní ochrany by měli na tento zásadní přechod včas aktivně reagovat, aby si zachovali práva na ochranu svých výrobků. Máte-li dotazy nebo nevíte, jak žádost o unijní zápis správně podat, rádi vám se zajištěním ochrany označení pomůžeme.