Američtí digitální giganti se ostře ohradili proti francouzské dani

Kancelář zvláštního zástupce USA pro obchod v červenci iniciovala vyšetřování digitální daně zavedené nedávno ve Francii. Spojené státy vyjádřily podezření, že uvedená daň je zaměřená především na americké společnosti působící v digitální oblasti. Kancelář proto nařídila vyšetřování dopadu francouzské daně s cílem určit, zda nedochází k diskriminaci, či dokonce k omezení amerických obchodních aktivit.

V souvislosti s vyšetřováním byli v průběhu srpna vyslechnuti zástupci firem Google, Apple, Facebook a Amazon. Vedle toho společnosti Airbnb, Amazon, Facebook, Google, Microsoft a Twitter vydaly společné prohlášení, kde uvádějí, že digitální daň zavedená ve Francii je: „neospravedlnitelná v tom, že porušuje mezinárodní dohody, a nepřiměřená v tom, že je diskriminační, retroaktivní a nekonzistentní s mezinárodními zásadami daňové politiky“. V prohlášení mimo jiné tvrdí, že daň bude bránit rozvoji digitální ekonomiky a obecně bude představovat problémy pro obchodní modely digitálních společností. Rada pro informační technologický průmysl, která zastupuje americké giganty, ve své písemné výpovědi uvedla, že náklady na tuto daň budou v rámci dodavatelského řetězce přeneseny především na koncové zákazníky.

Otázkou je, co nastane v případě, že závěr vyšetřování skutečně potvrdí restriktivní dopad francouzské digitální daně na digitální firmy. Americká strana by mohla navrhnout zavedení odvetných cel nebo hledat jiné řešení situace ve spolupráci se Světovou obchodní organizací. Tato iniciativa má evidentně podporu i u amerického prezidenta, který se vyjádřil, že v reakci na zavedení digitální daně ve Francii budou zavedena významná reciproční opatření. Těmi by mohla být dodatečná cla uvalená na zboží francouzského původu (včetně oblíbeného vývozního artiklu – francouzských vín).

Podle zpráv ze summitu G7, který se uskutečnil ve dnech 24. až 26. srpna, se zástupci obou zemí údajně dohodli na opatření, které by mělo zmírňovat dopady francouzské daně na americké společnosti.

Sdílet článek