Konec „levných zásilek“ z mimoevropských e-shopů je tady
Nová celní pravidla pro tzv. malé zásilky (do 150 eur) vstupují v platnost 1. července 2026. Jedná se o jednu z největších změn v oblasti cel u malých zásilek v EU za poslední roky. Motivací k zavedení pravidel je narovnání konkurenčního prostředí – evropští obchodníci dlouhodobě upozorňovali, že levné dovozy ze třetích zemí je znevýhodňují, protože oni sami musí nést plné daňové zatížení. Clo se prozatím aplikuje v přechodném období od 1. července 2026 do 1. července 2028, pokud nedojde k jeho prodloužení.
Osvobození od cla pro zásilky do 150 eur definitivně končí a nahrazuje ho paušální clo ve výši 3 eura za každou položku v zásilce. Týká se to typicky nákupů z čínských i dalších mimoevropských e-shopů, které jsou v Česku velmi oblíbené. Tato změna se dotkne jak konečných spotřebitelů, tak především zahraničních prodejců a tuzemských e-shopů konkurujících levným dovozům.
Zásilky do 150 eur zasílané ze zemí mimo EU byly dosud zcela osvobozeny od cla. Spotřebitel tak platil zpravidla jen cenu zboží, případně DPH (u IOSS - Import One Stop Shop), ale clo se neřešilo. Od 1. července 2026 se osvobození od cla ruší a všechny malé zásilky do 150 eur určené konečným spotřebitelům budou zatíženy paušálním clem 3 eura za položku.
Paušální clo se vztahuje na každou položku v balíku, přičemž položkou se rozumí zboží pod jedním celním kódem (shodná tarifní klasifikace, popis a původ zboží). V praxi to může např. znamenat, že si zákazník objedná svetr a kalhoty za celkem 15 eur, tzn. dvě různé položky (2 celní podkódy) a zaplatí tak k ceně navíc clo ve výši 6 eur. Kdyby si objednal dvoje kalhoty, zaplatí pouze 3 eura. Rozhodující pro uplatnění cla je pak datum vstupu zboží na území EU, nikoli datum objednávky.
Režim IOSS umožňuje, aby prodejce z třetí země vybíral DPH už při nákupu a odváděl ji centrálně v EU. U zásilek v režimu IOSS pro konečné spotřebitele nahradí individuální vyměřování cla podle celního sazebníku paušální clo 3 eura. Cílem je zjednodušit a zrychlit celní řízení u obrovského množství nízkohodnotových zásilek. U subjektů, které nejsou v IOSS registrované, se i po 1. červenci 2026 bude standardně používat společný celní sazebník EU.
K paušálnímu clu se má přidat ještě nový manipulační poplatek, a to již od 1. listopadu 2026. Jeho cílem je pokrýt náklady celních orgánů na zpracování rostoucího počtu balíků. Konkrétní výše zatím nebyla stanovena, ale hovoří se o jednotkách EUR za zásilku.
V praxi tak spotřebitel může u levnějších nákupů čelit kombinaci:
- paušální clo 3 eura za položku,
- manipulační poplatek celních orgánů,
- a případných dalších poplatků logistických společností.
Evropská komise bude od října 2026 pravidelně (měsíčně) sledovat, zda nedochází k odklonu obchodních toků z režimu IOSS k jiným způsobům dovozu s cílem vyhnout se paušálnímu clu nebo systematickému obcházení pravidel (např. nesprávné deklarace obsahu balíku). Pokud budou zjištěny závažné problémy, může Komise navrhnout úpravy přechodného režimu.