Cestující má nárok na kompenzaci i za zpoždění letu, který zajistil mimo území EU dopravce ze třetího státu
K možnosti získat kompenzaci za významně zpožděný let, který neprovozoval letecký dopravce se sídlem v EU, se vyjádřil Soudní dvůr Evropské unie v polovině července 2019. Pokud v rámci jediné rezervace učiněné u dopravce se sídlem v EU letí cestující v prvním úseku letu s mezipřistáním z letiště na území členského státu, má nárok na kompenzaci za zpoždění. A to přesto, že vzniklo až v druhém úseku (mimo území EU), kde let provozoval dopravce se sídlem ve třetí zemi. Odpovědí na předběžnou otázku tak dal SDEU za pravdu 11 cestujícím, kteří se domáhali náhrady škody za zpožděný let vůči Českým aeroliniím.
SDEU ve své odpovědi na předběžnou otázku vyložil nařízení EU č. 261/2004 (o právech cestujících v letecké dopravě), kterým se mj. stanoví společná pravidla náhrad v případě významného zpoždění letů. Cestující letu s mezipřistáním odlétající z letiště na území EU má za určitých podmínek nárok na kompenzaci za zpoždění v úseku mimo území EU. Musí být ovšem splněny dvě podmínky:
- na let byla u dopravce se sídlem v EU učiněna jediná rezervace a
- do cílového místa určení dorazilo letadlo se zpožděním minimálně tří hodin.
Rozsudek tak podporuje deklarovaný cíl nařízení, kterým je zajištění vysoké úrovně ochrany cestujících. Dle SDEU je třeba zaručit, že cestující obdrží náhradu od provozujícího leteckého dopravce, s nímž uzavřel smlouvu o přepravě, aniž by se musel ohlížet na opatření, která tento dopravce přijal k provedení druhého úseku letu s mezipřistáním.


Odběr aktualit
Nezmeškejte nic důležitého. Nechte si zasílat přehled zpráv e-mailem.
Přihlásit k odběruStažení aktualit Archiv
Chcete si vytisknout všechny články za poslední měsíc?
Stáhněte si je v PDF (415 kB)