DPH se nezahrnuje do základu daně z nabytí nemovitých věcí ani v případě nabyvatele
DPH se nebude zahrnovat do základu daně z nabytí nemovitých věci ani v případech, kdy je poplatníkem daně nabyvatel. Poplatníci tak mohou podat dodatečné daňové přiznání a získat část již zaplacené daně zpět.
Nejvyšší správní soud (NSS) ve svých rozsudcích v létě 2017 rozhodl, že do základu daně z nabytí nemovitých věcí není nutné zahrnovat DPH ze sjednané ceny. NSS se tak svými rozsudky odklonil od důvodové zprávy k zákonnému opatření Senátu upravujícímu daň z nabytí nemovitých věcí. Ta uvádí, že sjednanou cenou v případě nabytí nemovitosti je celková cena včetně DPH. Předmětem posouzení NSS byly případy, kdy poplatníkem daně byl převodce. K situaci, kdy by byl poplatníkem daně z nabytí nemovitostí nabyvatel, se NSS nevyjádřil.
Na základě těchto rozsudků vydala Finanční správa České republiky v září 2017 tiskovou zprávu, ve které uvedla, že jejich závěrům přizpůsobí svoji správní praxi. Pro určení ceny sjednané pro účely stanovení základu daně z nabytí nemovitých věcí bude akceptovat cenu sjednanou bez DPH. Tento postup ale omezila pouze na období od 1. ledna 2014 do 31. října 2016 a na situaci, kdy poplatníkem daně z nabytí nemovitých věcí byl převodce.
Nyní se finanční správa vyjádřila i k situaci, kdy poplatníkem daně z nabytí nemovitých věcí je nabyvatel. Potvrdila, že závěry z rozsudků lze aplikovat i v tomto případě, a to bez ohledu na období povinnosti odvodu daně. Změna správní praxe tak otevírá poplatníkům (nabyvatelům i převodcům) možnost podat dodatečné daňové přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí a získat zpět určitou část této daně. Rádi vám pomůžeme s přípravou dodatečného přiznání.