Zpět na výpis

Institut zpětného uplatnění daňové ztráty

Ministerstvo financí zveřejnilo návrh novely zákona o daních z příjmů, která zavádí možnost uplatnit daňovou ztrátu až dva roky zpětně nebo po dobu následujících šesti let. Nejedná se přitom o dočasné řešení, ale o institut, který v zákoně zůstane.

Zpětné uplatnění daňové ztráty

Poplatníci daně z příjmu právnických a fyzických osob poplatníci budou dle novely oprávněni odečíst od základu daně daňovou ztrátu nebo její část, a to ve zdaňovacích obdobích nebo obdobích, za která se podává daňové přiznání, která započala v období dvou let před začátkem období, za které se daňová ztráta stanoví, nebo v období šesti let po skončení tohoto období.   

Poplatníci s kalendářním rokem by si daňovou ztrátu za rok 2020 měli uplatnit v obdobích, která započala 1. ledna 2018 a později.  

Jako první by si daňovou ztrátu zpětně potom uplatnili poplatníci s hospodářským rokem od 1. července 2019 do 30. června 2020, a to za období, která započala od 1. července 2017. 

K uplatnění bude potřeba podat dodatečné daňové přiznání za příslušný rok s žádostí o vrácení přeplatku. 

Uplatnění daňové ztráty v období následujících šesti let

Daňovou ztrátu bude možné uplatnit i ve zdaňovacích obdobích nebo obdobích, za která se podává daňové přiznání, která započala v období šesti let po skončení období, za které se daňová ztráta stanoví. Období šest let končí uplynutím posledního dne šestého roku. Tato úprava je odlišná od počítání lhůt podle ustanovení § 33 daňového řádu, které stanovuje počátek běhu lhůty na den následujícím po dni, ve kterém nastala skutečnost určující počátek jejího běhu.  

V případě kalendářního roku 2020 tak šestileté období pro uplatnění ztráty vyměřené za toto období skončí 31. prosince 2026 a daňovou ztrátu bude možné uplatnit naposledy za zdaňovací období roku 2026.  

Současně se už nadále nebude aplikovat pravidlo stanovené v pokynu GFŘ D-22, podle kterého se do pěti zdaňovacích období, za která bylo možné daňovou ztrátu uplatnit, nepočítají zkrácená období, tj. období, za které se podává daňové přiznání. Lhůta šest let zůstane neměnná, ať už poplatník ztrátu uplatní v běžném či zkráceném období.  

Uplatnění daňové ztráty po přeměnách

Navrhované znění neumožňuje zpětně uplatnit vůči základu daně ztrátu převzatou při přeměně či převodu obchodního závodu. Dle důvodové zprávy je ale do budoucna cílem přijmout takovou úpravu, která by v rámci přeměn zpětné uplatňování ztrát umožnila.  

Daňovou ztrátu ani nadále nebude možné odečítat od základu daně (a to ani zpětně), dojde-li k podstatné změně ve složení osob, které se přímo podílejí na kapitálu či kontrole. To se neuplatní, pokud poplatník prokáže, že nejméně 80 % tržeb po podstatné změně vzniklo stejnou činností. 

Daňová ztráta u příjemců investičních pobídek

Pro příjemce investičních pobídek bude v zákoně zakotvena podle našeho názoru nejednoznačná úprava zpětné uplatnitelnosti daňové ztráty. Pro příjemce slevy na dani z titulu investičních pobídek platí zvláštní podmínky: budou mít povinnost uplatnit položky odčitatelné od základu daně v podobě daňové ztráty v nejbližším zdaňovacím období, za které bude vykázán základ daně, pokud nebyly uplatněny v předchozích zdaňovacích obdobích.  

Z důvodové zprávy vyplývá, že pokud je příjemci investiční pobídky vyměřena daňová ztráta, může tuto ztrátu uplatnit i zpětně, avšak není k tomu ze zákona povinen. V případě následujících období povinnost uplatnit daňovou ztrátu v maximální možné míře trvá i nadále. 

Příjemci investičních pobídek by se tak měli rozhodnout, zda uplatní daňovou ztrátu zpětně, anebo nikoliv. Při rozhodování je vhodné brát v úvahu také možný dopad na výši srovnávací základny S2, aby příjemce mohl investiční pobídku vyčerpat v maximální možné míře. Srovnávací základnu S2 lze za určitých okolností snížit i dodatečně.   

Lhůta pro stanovení daně 

Základní lhůta pro stanovení daně je podle daňového řádu tři roky. Lhůta pro stanovení daně za období, ve kterém byla vyměřena ztráta, se počítá specificky. Končí současně se lhůtou pro stanovení daně za poslední období, za které bylo možné daňovou ztrátu nebo její část uplatnit.  

Prodloužení lhůty se bude vztahovat i na období, ve kterých byla ztráta uplatněna zpětně. Na rozdíl od budoucího uplatnění daňové ztráty se však prodloužení lhůty na předchozí období nebude vztahovat, pokud se poplatník rozhodne daňovou ztrátu zpětně neuplatnit.  

Výsledná podoba navrhované novely zákona o daních z příjmů se může v rámci legislativního procesu změnit.