Jak připravit podnikání na dopady šíření koronaviru
Koronavirus (COVID-19) se čím dál více přibližuje hranicím České republiky. Nikdo zatím nedokáže předpovědět, jaký bude další vývoj nemocnosti, ani nakolik může být zasažena česká ekonomika. Šíří se také poplašné zprávy a panika.
Jaké otázky je vhodné řešit? Jak postupovat, aby byli vaši zaměstnanci ochráněni a vaše podnikatelské aktivity zvládly zátěžový test co nejlépe? Přinášíme stručný přehled.
Ochrana zaměstnanců
1. Jaká by měl zaměstnavatel přijmout preventivní opatření?
- Zjišťovat aktuální informace a průběžně informovat zaměstnance o (i) hygienických zásadách ke snížení rizika nákazy, (ii) jak se zachovat při návratu z rizikových oblastí, (iii) co dělat, při výskytu příznaků onemocnění.
- Vybavit pracoviště desinfekčními, příp. též ochrannými pomůckami (antibakteriální gel, některé typy respirátorů apod.).
- Předem konzultovat s poskytovatelem pracovnělékařských služeb možný postup, pokud bude existovat u zaměstnance jakékoliv podezření (vyslání na mimořádnou prohlídku či další opatření směřující k prevenci šíření nemoci).
- Zvážit zrušení či omezení pracovních cest do rizikových oblastí.
- Projednat nastalou situaci a návrhy opatření se zástupci odborové organizace, příp. radou zaměstnanců a specialistou na BOZP.
- Prověřit pracovněprávní dokumentaci co se týká lhůt pro úpravy rozvrhů směn a nařizování dovolené.
2. Jak reagovat, pokud se u zaměstnance projeví příznaky onemocnění (především horečka nad 38 °C, dýchací obtíže), zejména pokud se vrátil z rizikové oblasti či se mohl jinak dostat do kontaktu s nákazou?
- Doporučit zaměstnanci neprodleně kontaktovat svého lékaře, příp. jej vyslat na mimořádnou pracovnělékařskou prohlídku.
- U zaměstnanců, u kterých i po konzultaci s lékařem přetrvává obava z možné nákazy, omezit kontakt s ostatními osobami, zvážit například dohodu o výkonu práce z domova (tzv. home office), nařízení překážky v práci, dovolené (při dodržení minimálních lhůt předstihu), nebo se dohodnout na čerpání neplaceného volna.
3. Jaká opatření lze přijmout v případě zvýšené absence zaměstnanců?
- Preventivně činit opatření k zachování provozu i s omezeným počtem pracovních sil.
- Upravit rozvrh směn a dovolené (při dodržení minimálních lhůt předstihu).
- Nařídit práci přesčas.
- Zrušit schválenou dovolenou.
Dopady na smluvní vztahy
- Prověřte podmínky významných smluvních vztahů s dodavateli i odběrateli, a to především z pohledu následků události „vyšší moci“, možností předčasného ukončení smluv a sankcí, včetně pojistných smluv (co do krytí rizik spojených s přerušením výroby a/nebo způsobením škody) a úvěrových smluv (mohou obsahovat sankce v návaznosti na změnu ukazatelů hospodářské výkonnosti).
- S obchodními partnery se průběžně informujte o plnění vzájemných povinností. Jakmile zjistíte, že nebudete schopni splnit jakoukoli povinnost, bez zbytečného odkladu o tom informujte obchodního partnera a snažte se vyjednat změnu podmínek nebo ukončit závazek.
- Pokud lze očekávat prodlevy nebo úplné přerušení dodávek, pokuste se zajistit náhradní plnění od jiných dodavatelů. Nové objednávky přijímejte až poté, co si ověříte, zda budete schopni skutečně výrobek včas dodat. Jde o vaši prevenční povinnost předcházet škodám.
- Závazky mohou zaniknout pro následnou nemožnost plnění v důsledku „vyšší moci“. Aktuální situaci v České republice v souvislosti s šířením koronaviru nelze považovat za „vyšší moc“. Plnění zároveň není považováno za nemožné, pokud jej lze realizovat (i) za ztížených podmínek, (ii) s většími náklady, (iii) s pomocí jiné osoby, nebo (iv) až po určené době. O zániku závazku je nutné bez zbytečného odkladu informovat obchodního partnera.
- Odpovědnosti za způsobenou škodu se lze zprostit prokázáním, že ve splnění povinnosti dočasně nebo trvale bránila mimořádná nepředvídatelná a nepřekonatelná překážka – „vyšší moc“. Tato překážka nesmí nastat až v době prodlení s plněním.
- Nespoléhejte na zánik závazku nebo zproštění odpovědnosti za škodu, protože jejich prokázání bude na vás a bývá předmětem soudních sporů. Smluvní vztahy mohou být různě modifikovány, popřípadě navázány na cizí právní řád, který zánik závazku nebo zproštění odpovědnosti za způsobenou škodu nemusí umožňovat.
Pro bližší informace kontaktujte svůj zakázkový tým KPMG, nebo nám napište.
Přehled doporučení si můžete také stáhnout.