Konzulární poplatky můžete platit kartou na dalších 76 zastupitelských úřadech

Ministerstvo zahraničních věcí ČR od března minulého roku testuje projekt bezhotovostních plateb na vybraných zastupitelských úřadech. Během testovacího období bylo na těchto úřadech možné platit konzulární poplatky nejen standardně v hotovosti, bankovním převodem či šeky, ale nově i pomocí platební karty. Nyní ministerstvo tuto službu výrazně rozšiřuje.

Od 1. května 2021 se k zastupitelským úřadům v Londýně, Sydney, Bruselu nebo Moskvě, které byly součástí pilotního projektu, přidalo dalších 76 úřadů po celém světě. Hlavním cílem bylo pokrýt všechny země EU, což se až na zastupitelský úřad v Nikósii povedlo. Platbu kartou mohou ale využít i žadatelé například v Tel-Avivu, Washingtonu nebo Hanoji.  

Pomocí platební karty bude možné hradit například poplatky za vydání nového cestovního pasu či za udělení víza. Poplatky budou strženy buď v korunách nebo v eurech. V případě, že poplatek bude hrazen z cizoměnového účtu, bude stržen v aktuálním kurzu stanoveném bankou, u které je účet veden. 

Rozšíření služeb, po kterém žadatelé již dlouho volali, přispěje nejen k většímu komfortu při úhradě poplatků, ale bude i bezpečnější z pohledu epidemického, kdy právě platby v hotovosti představují zvýšené riziko nákazy.  

Podle vyjádření ministerstva zavedením možnosti úhrady poplatků kartou zkvalitňování konzulárních služeb nekončí. V následujících měsících a letech ministerstvo plánuje rozšířit nejen seznam úřadů a úkonů, které bude možné hradit kartou, ale například i možnost hradit poplatky on-line.  

Sdílet článek